CBA w ARiMR! Kto wyłudził z Agencji 7,5 mln zł?

CBA w ARiMR! Kto wyłudził z Agencji 7,5 mln zł?

Jak wyłudzić 7,5 mln zł? To wydaje się proste – najlepiej zawyżyć wartość zakupionej nieruchomości przynajmniej kilkukrotnie i starać się o adekwatnie zawyżone dofinansowanie… - tak prawdopodobnie myślały osoby odpowiedzialne za wyłudzenie wspomnianej kwoty z ARiMR.

r e k l a m a

Z całą sprawą powiązane są trzy osoby, w tym ludzie z byłego już kierownictwa wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz prezes spółki-grupy producenckiej (z Wielkopolski), która to spółka zakupiła nieruchomość o wartości około 0,5 mln zł za 9,5 mln zł. Ocenia się, że straty z rządowej agencji wynoszą 7,5 mln zł. W tej sytuacji powstało uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa m.in. przez wspomnianą osobę.
 
Dlatego Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu złożyła do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków (art. 231 § 2 kk) przez osobę z byłej dyrekcji  oraz dwóch pracowników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.  
 
Wszystko wskazuje na to, że poznańska ARiMR wydała decyzję o przyznaniu jednej z grup producentów owoców i warzyw wielomilionową dotację  na zakup nieruchomości z magazynami położonej w województwie pomorskim, nie sprawdzając dlaczego przez 8 miesięcy (od sierpnia 2011 r.  do maja 2012 r. )  jej wartość wzrosła z kwoty 0,5 mln zł do blisko 9,5 mln zł, widniejącej już później w dokumentach złożonych w celu uzyskania konkretnego dofinansowania.
 
Taki wzrost wartości, w tak krótkim czasie wzbudziło podejrzenia. Ostatecznie zawiadomienie CBA obejmuje także prezesa zarządu spółki w zakresie doprowadzenia ARiMR do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie tej instytucji w błąd – przestępstwa oszustwa. Jak ustaliło CBA prezes spółki-grupy, reprezentujący interesy grupy producentów owoców i warzyw, kupił tę nieruchomość od kogoś z rodziny. Sprawa jest rozwojowa i będziemy na bieżąco o wszystkim informować.    ag, na podst. CBA P. Kaczorek, fot. CBA

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii