Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty bezpośrednie dla rolników po kontroli satelity?

Obrazek

Jak wskazują autorzy przygotowanego dla KOWR raportu „Teledetekcja satelitarna w rolnictwie – szanse i możliwości”, w niedalekiej przyszłości dopłaty bezpośrednie będą rozliczane na podstawie informacji ze zdjęć satelitarnych, a technologię tę starają się wykorzystywać towarzystwa ubezpieczeniowe obsługujące rolników. Jak może to wyglądać w praktyce?

Justyna Czupryniak29 sierpnia 2022, 14:17

Rozwój rolnictwa precyzyjnego i kontrola w oparciu o dane satelitarne

Od wielu lat obserwowany jest rozwój rolnictwa precyzyjnego, które polega na mierzeniu warunków glebowych na polu i śledzeniu ich zmienności, a następnie odnoszeniu zgromadzonych informacji do wyniku, czyli plonu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń i programów podzielone na wycinki pole jest pod stałą obserwacją. Dane uzyskane o każdym fragmencie ziemi są przesyłane do oprogramowania, które je analizuje, a następnie przedstawia najlepsze rozwiązania dla każdego fragmentu ziemi na polu.

Kontrola upraw przy pomocy satelity

Dane satelitarne ułatwiają planowanie upraw i szacowanie strat, dlatego coraz częściej są wykorzystywane w rolnictwie

– Wykorzystanie danych satelitarnych w rolnictwie jest coraz powszechniejsze, głównie ze względu na coraz większą dostępność danych satelitarnych i coraz mniejsze koszty związane z ich pozyskiwaniem – informuje dr hab. inż. Przemysław Kupidura w wywiadzie dla Newserii Innowacje.
Jak wynika z danych zawartych w raporcie „Teledetekcja satelitarna w rolnictwie – szanse i możliwości” przygotowanego dla KOWR, dzięki zdjęciom satelitarnym możliwe jest:
  • określenie stanu upraw
  • zastosowanie odpowiednich nawozów w miejscach wymagających
  • określenie dawki nawozu lub środków ochrony roślin
  • określenie zapotrzebowania na nawodnienie
  • szacowanie wysokości plonów na danym obszarze
  • określenie strat spowodowanych np. czynnikami atmosferycznymi
Tego typu dane stanowią podstawę rozwoju rolnictwa precyzyjnego. Powyższe informacje są niezbędne m.in. dla zakładów ubezpieczeń, ponieważ usprawniają proces likwidacji szkód.

Narzędzie wspomagające rozliczanie dopłat bezpośrednich 

Jak czytamy w raporcie „Teledetekcja…”, dane satelitarne mogą być przydatne zarówno dla indywidualnego rolnika (fotointerpretacja, zdjęcia dla rolnictwa precyzyjnego), jak i dla instytucji, dla których istotne jest monitorowanie dużych obszarów ziemi. 

– Część zastosowań, jak chociażby analiza szkód, jest przydatna dla wszystkich. Warto wspomnieć, że połączenie różnych funkcjonalności teledetekcji satelitarnej (analiza zagospodarowania terenu, dobre praktyki rolne, identyfikacja upraw) stanowi podstawę tworzenia narzędzi wspomagających rozliczanie dopłat bezpośrednich. Biorąc pod uwagę skalę inwestycji w rozwój systemu satelitarnego (budżet samego programu Copernicus na lata 2021-2027 to 5,8 mld euro), nie ma wątpliwości, że jego zastosowanie będzie coraz powszechniejsze, także w rolnictwie. 

Rolnicy dostaną dopłaty bezpośrednie po kontroli satelity

O obowiązkowe korzystanie z danych satelitarnych upomina się Unia Europejska. Jak twierdzi prof. Kupidura, temat identyfikacji upraw w ostatnim czasie jest szeroko komentowany i rozwijany. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości kontrola upraw będzie odbywała się wyłącznie za pomocą danych satelitarnych, czego domaga się Komisja Europejska.

– Istotnym i ostatnio bardzo szeroko rozwijanym wątkiem jest identyfikacja upraw, głównie dla celów Unii Europejskiej, czyli dopłat bezpośrednich dla rolników. Jest nacisk Komisji Europejskiej na to, żeby rolnicy deklarowali, co posiali. Kontrola tych deklaracji ma być robiona całkowicie automatycznie, oparta na danych satelitarnych – dodaje profesor PW.

Rynek aplikacji dedykowanych rolnikom rozwija się

Dzięki łatwiejszemu dostępowi do zdjęć satelitarnych twórcy aplikacji decydują się na tworzenie programów dedykowanych rolnikom, których stosowanie ma rozwijać automatyzację w rolnictwie.

–  Mamy znakomity system satelitarny Sentinel, który produkuje bardzo dobrej jakości zdjęcia, nadające się świetnie do wykorzystania właśnie w rolnictwie, ze względu m.in. na dokładność, głębokość tematyczną i rozdzielczość przestrzenną – zapewnia prof. Kupidura

Planet Platform

Kolejną z aplikacji, wspomagających rozwój rolnictwa precyzyjnego dedykowanych rolnikom jest Planet Platform. Przy pomocy udostępnianych za pomocą platformy map, rolnik może zaobserwować, gdzie wydajność upraw jest najwyższa, gdzie najniższa i określić podstawy zmienności plonu. Porównanie danych z kilku lat pozwala zidentyfikować właściwości gleby na dużych obszarach i zintensyfikować nawożenie w miejscach, w których jest to szczególnie potrzebne.

– Te usługi będą się rozwijać, wydaje mi się, że głównie w kierunku coraz większej automatyzacji. Stanie się to wraz z rozwojem systemów satelitarnych, zwiększaniem rozdzielczości, dokładności, precyzji tego obrazowania, ze zwiększaniem się dostępności tych zdjęć, ale też wraz z rozwojem różnych informatycznych rozwiązań, typu uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji. Stanie się tak ze względu i na coraz większą dokładność danych, i na coraz lepsze nasze umiejętności komunikowania się z komputerem, żeby robił to za nas – dodaje prof. Kupidura.

Według analityków Research and Markets globalny rynek rolnictwa precyzyjnego do 2030 roku wypracuje roczne przychody sięgające niemal 21 mld dol. Wartość obrotu przewidywanego na 2022 rok to niespełna 8 mld dol. Oznacza to roczny wzrost na poziomie prawie 13 proc.
źródło: Newseria


Picture of the author
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)