Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak polskie rolnictwo wygląda na tle innych w Europie?

Podczas Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa "Polska Wieś XXI" jednym z tematów było rolnictwo precyzyjne. Jak wyglądamy na tle innych państw Wspólnoty jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań? Na to pytanie odpowiedział Jerzy Plewa, dyrektor generalny ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej.

Dorota Kolasińska3 maja 2022, 04:00

Według Jerzego Plewy w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, żeby dołączyć do czołówki Unii Europejskiej.

- Z jednej strony mamy bardzo młodych rolników, to jest bardzo ważne w tym obszarze, dlatego że młodzi rolnicy są otwarci na innowacje. Niemniej jednak nie udaje nam się wykorzystać wszystkich szans i to od lat, jeśli chodzi o badania i rozwój, innowacje, bardzo słabo wykorzystujemy środki w tym zakresie – mówił dyrektor generalny ds. rolnictwa w KE. Ponadto według niego dość ciężko szło tworzenie grup operacyjnych skupiających rolników, ekspertów, biznesmenów i naukowców, a transfer wiedzy między nauką, a rolnictwem nie odbywał się w sposób idealny.

- To trzeba poprawić. Jeśli byśmy wzięli pod uwagę takie indeksy, które badają poziom cyfryzacji czy innowacyjności, to Polska w tych indeksach niestety jest na końcu Unii Europejskiej, na miejscach powiedzmy 24-23 z 27 – mówił Plewa. Jest jeszcze sporo do zrobienia, a barier równie wiele. Jakich i jak sobie z nim poradzić?

Zobacz wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy