Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jak polskie rolnictwo wygląda na tle innych w Europie?

Podczas Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa "Polska Wieś XXI" jednym z tematów było rolnictwo precyzyjne. Jak wyglądamy na tle innych państw Wspólnoty jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań? Na to pytanie odpowiedział Jerzy Plewa, dyrektor generalny ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej.

Dorota Kolasińska3 maja 2022, 06:00

Według Jerzego Plewy w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia, żeby dołączyć do czołówki Unii Europejskiej.

- Z jednej strony mamy bardzo młodych rolników, to jest bardzo ważne w tym obszarze, dlatego że młodzi rolnicy są otwarci na innowacje. Niemniej jednak nie udaje nam się wykorzystać wszystkich szans i to od lat, jeśli chodzi o badania i rozwój, innowacje, bardzo słabo wykorzystujemy środki w tym zakresie – mówił dyrektor generalny ds. rolnictwa w KE. Ponadto według niego dość ciężko szło tworzenie grup operacyjnych skupiających rolników, ekspertów, biznesmenów i naukowców, a transfer wiedzy między nauką, a rolnictwem nie odbywał się w sposób idealny.

- To trzeba poprawić. Jeśli byśmy wzięli pod uwagę takie indeksy, które badają poziom cyfryzacji czy innowacyjności, to Polska w tych indeksach niestety jest na końcu Unii Europejskiej, na miejscach powiedzmy 24-23 z 27 – mówił Plewa. Jest jeszcze sporo do zrobienia, a barier równie wiele. Jakich i jak sobie z nim poradzić?

Zobacz wywiad!Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)