Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Unia Europejska rekordowo zwiększyła import słonecznika

Wielkość importu nasion słonecznika przez kraje Unii Europejskiej przekracza prognozy, w związku z czym w kwietniu i lipcu jego przetwarzanie może wzrosnąć o 1,3-1,4 mln ton. W analogicznym okresie minionego roku ten wskaźnik był na poziomie 8,1 mln ton - informuje APK-Inform powołując się na dane Oil World.

Maryia Khamiuk18 czerwca 2022, 09:00

Największy wzrost przetwarzania słonecznika wśród krajów Unii Europejskiej jest oczekiwany w Rumunii, na Węgrzech, we Francji, Hiszpanii i Bułgarii.

Według szacunków ekspertów w marcu Unia Europejska zaimportowała 100 tys. ton słonecznika. To jest najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 15 miesięcy. Dla porównania – w lutym i marcu ubiegłego roku import wyniósł odpowiednio 40 tys. ton i 27 tys. ton. Główny wolumen był dostarczony z Mołdawii (75 tysięcy ton) i Ukrainy (14 tysięcy ton).

Warto zauważyć, że wielkość eksportu słonecznika z Ukrainy w kwietniu osiągnęła 105 tysięcy ton, z których zdecydowana większość została dostarczona do UE, a w maju te wielkości dostaw z Ukrainy mogą się utrzymywać. Ponadto analitycy oczekują, że w kwietniu i lipcu tego roku Argentyna wyeksportuje do UE około 120-130 tys. ton słonecznika.

Łącznie od początku roku marketingowego, czyli sierpień-marzec 2021/22 roku, Unia Europejska importowała 413 tys. ton słonecznika. Ten wskaźnik jest znacznie mniejszy poziomu poprzedniego roku marketingowego 2020/21 – 710 tys. ton.

oprac. Maryia Khamiuk

Fot. Envato Elements

Picture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy