Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Phil Hogan – kandydat na komisarza ds. handlu odpowiadał na pytania europosłów

Obrazek

Wczoraj wieczorem na pytania europosłów w trakcie wysłuchania odpowiadał Phil Hogan były komisarz ds. rolnictwa, a w nowej komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen kandydat na komisarza ds. handlu.

Karol Bujoczek1 października 2019, 11:32

Polityka handlowa Unii Europejskiej ma być spójna z innymi politykami Wspólnoty i ma podlegać demokratycznej kontroli przez Parlament Europejski. Takie założenia przedstawił kandydatowi na komisarza ds. handlu przewodniczący wysłuchania w Parlamencie Europejskim. Phil Hogan w swoim 15 minutowym wystąpieniu na początku wysłuchania podkreślił, że handel musi wspierać stabilność oraz rozwój gospodarek, zwłaszcza zaś małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej, które są podstawą jej gospodarki. Warunki handlu muszą też być przewidywalne w przyszłości, co zdaniem kandydata nie będzie łatwe w obliczu kryzysu WTO (Światowej Organizacji Handlu).


WTO – strażnik zasad

Hogan widzi ważną rolę dla Unii Europejskiej w kreowaniu zasad wolnego handlu i przywrócenia znaczenia dla WTO. Jego zdaniem bez wypracowanych reguł będziemy mieli w światowym handlu prawo dżungli. Ważne dla Hogana jest to, by zapobiec załamaniu się mechanizmu rozwiązywania sporów handlowych, co było zadaniem właśnie WTO.
-    Unia musi bronić wolnego handlu na równych zasadach – podkreślał Hogan. Kluczowe dla Unii Europejskiej Partnerstwo Transatlantyckie zmienia się. Ameryka nie do końca wie czego chce. Zdaniem kandydata na komisarza ds. handlu USA i Japonia są strategicznymi partnerami dla Unii. Dużym wyzwaniem są ukryte subsydia stosowane przez Chiny. Dlatego też istotna – zdaniem Hogana – będzie kontrola standardów w handlu.

Zadający pytania europosłowie dopytywali o to, jak kandydat wyobraża sobie handel z krajami, które nie przestrzegają zasad ochrony klimatu czy wręcz odrzucają Porozumienie Paryskie? Wielokrotnie pojawiała się kwestia przyszłej umowy z krajami Mercosur. Zdaniem Hogana to właśnie zawarcie porozumienia handlowego umożliwi Unii wywieranie nacisku na przestrzeganie tych zasad.

Brazylijski prezydent Bolsonaro zapowiedział do 2030 roku wylesienie 12 mln ha w Amazonii. Zdaniem Hogana bez porozumienia nie mamy żadnych narzędzi, by wpłynąć na takie decyzje.


Globalizacja rynków – otwarty handel, wpływ na rolnictwo

W pytaniach europosłów często pojawiały się właśnie kwestie dotyczące wpływu umów handlowych na rynki rolne. Zdaniem Hogana już teraz sporo udało się Unii osiągnąć, chociażby w zakresie importu wołowiny z USA wolnej od hormonów wzrostu. Hogan wielokrotnie podkreślał, że importowane do Wspólnoty produkty rolne muszą spełniać wymagane w Unii standardy.


Fokus na sąsiadów i Afrykę

Jednymi z ważniejszych kierunków współpracy gospodarczej i handlowej dla Unii są kraje sąsiednie oraz Afryka. Kandydat Hogan podkreślił znaczenie sojuszu Unia – Afryka, a także zawiązanie grupy zadaniowej dla wsparcia obszarów wiejskich w Afryce. Hogan podkreślał, że priorytetem będzie wspieranie otwartego handlu, ale przestrzegającego porozumień handlowych.

W trakcie przesłuchania wielokrotnie przewijał się temat ochrony rynków rolnych, zwłaszcza z tych obszarów, gdzie Unia chce lokować swoje produkty przemysłowe. W odpowiedzi europosłowie usłyszeli, że produkty chronione geograficznie, czy też pewne grupy produktów, jak owoce, wina czy oliwki dają także szansę dla sektora rolnego na nowych rynkach.

Przesłuchanie kandydata przebiegało w wyjątkowo przyjaznej i łagodnej atmosferze. 

Karol Bujoczek
z Brukseli1 z 2
Phil Hogan – kandydat na komisarza ds. handlu.

Phil Hogan – kandydat na komisarza ds. handlu.

2 z 2
Wczoraj wieczorem na pytania europosłów w trakcie przesłuchania odpowiadał Phil Hogan były komisarz ds. rolnictwa, a w nowej komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen kandydat na komisarza ds. handlu.

Wczoraj wieczorem na pytania europosłów w trakcie przesłuchania odpowiadał Phil Hogan były komisarz ds. rolnictwa, a w nowej komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen kandydat na komisarza ds. handlu.

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)