Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ptasia grypa w Lubuskiem

Obrazek

W okolicach Deszczna k. Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie) w stadzie gęsi wykryto pierwotne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Na fermie padło kilkaset ptaków, a pozostałe przy życiu zostały zutylizowane. Wojewoda Lubuski powołał sztab kryzysowy

4 grudnia 2016, 12:16

O wykryciu ptasiej grypy poinformował wczoraj wieczorem Główny Lekarz w specjalnym komunikacie. To wirus ptasiej grypy H5N8 – bardzo groźny dla zwierząt, ale nie zagrażający ludziom. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby, znajduje się w gminie Deszczno (powiat gorzowski, województwo lubuskie).

Służby weterynaryjne od razu wdrożyły w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania choroby. Wydzielono dwie specjalne strefy wokół gospodarstwa, gdzie znajdowały się martwe ptaki. Pierwsza z nich obejmuje obszar w promieniu 3 km wokół fermy gęsi, gdzie trwają intensywne prace służb weterynaryjnych i straży pożarnej. Druga z wyznaczonych stref, to tzw. obszar zagrożony oznaczony w promieniu 10 km wokół fermy gęsi. W obu tych strefach są aktualnie rozmieszczane tablice informacyjne, wykładane maty dezynfekcyjne oraz wzmożony nadzór ruchu. Kwarantanna w gospodarstwie, gdzie padły zarażone ptaki, ma potrwać 20 dni.

W związku z wykryciem ogniska ptasiej grypy Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu, w szczególności posiadającym gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, że z uwagi na występujące zagrożenie zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa, powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  • zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
  • nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób. .

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.   oprac. bcz na podstawie GIW, LUW

Fot. IgnaczewskiNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)