StoryEditor

Dokumentacja leczenia zwierząt w gospodarstwie. System z weterynarii jeszcze nie działa

Od 1 stycznia 2024 r. zmieniły się zasady prowadzenia dokumentacji leczenia zwierząt i stosowanych produktów leczniczych w ramach systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Głównego Lekarza Weterynarii - ale systemu nadal jeszcze nie ma. Jak w takim razie prowadzić dokumentację?
15.01.2024., 14:28h

Od nowego roku właściciele i posiadacze zwierząt na podstawie przepisów Unii Europejskiej powinni wprowadzić dokumentację stosowanych produktów leczniczych i leczenia zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność w ramach systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Głównego Lekarza Weterynarii.

Taki przepis wynika z art. 53 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2023 poz. 1075). Pojawia się jednak problem, bo do czasu wejści przepisów w życie GIW nie udostępnił odpowiedniego systemu teleinformatycznego do prowadzenia tej dokumentacji. 

image
Zapowiadane są zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. MRiRW chce mieć więcej danych

Dokumentacja przed udostępnieniem systemu

Wg przepisów unijnych dokumentacja obejmuje spis stosowanych produktów leczniczych, leczenie zwierząt i dotyczą kwestii przechowywania i udostępniania tej dokumentacji właściwym organom.

Dokumentację można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej, ale UE nie wprowadziła żadnego wzoru. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można zatem prowadzić dokumentację z wykorzystaniem wzoru stosowanego dotychczas.

Co grozi za niewykonanie obowiązku?

W związku z tym, że system nie jest jeszcze udostępniony, niewykonanie obowiązku określonego w art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt do czasu udostępnienia systemu teleinformatycznego przez Głównego Lekarza Weterynarii nie stanowi wykroczenia, o którym mowa w art. 85 ust. 1 pkt 4 i pkt 7 ww. ustawy.

al na podst. MRiRW

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 16:16