Skup świń: Jest szansa na lepsze ceny

Skup świń: Jest szansa na lepsze ceny

Na rynku zaczyna się coś dziać. Chociaż kolejny tydzień z rzędu nie ma zmian w Niemczech, to powoli w Polsce widać pewne ożywienie - pojawiła się szansa, że stawki za wieprzowinę mogą wzrosnąć.

r e k l a m a

4,5 zł/kg żywca i maks. 6 zł/kg w klasie E to realia w jakich na rynek dostarczają tuczniki rolnicy w naszym kraju. U naszych zachodnich sąsiadów niezmiennie od 7 tygodni rządzi cena 1,45 euro/kg wagi poubojowej. 
Nad naszym rynkiem dodatkowo wisi powiększające się ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Co więcej, wirus ten po zachodniej stronie Wisły może zawitać tylko dzięki nieodpowiedzialnym działaniom władz powiatu legionowskiego. Kontrolowane odławianie dzików bez pewności, że są to zdrowe zwierzęta, i przewożenie ich do Puszczy Kozienieckiej po zachodniej stronie Wisły jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym.


Na razie pozostaje to bez wpływu na ceny, jednak nikt nie jest w stanie zapewnić, że po przekroczeniu Wisły wirus w ekspresowym tempie nie będzie się rozprzestrzeniał. Boją się nie tylko rolnicy, ale także ubojnie, które mogą mieć w sytuacji kryzysowej kłopoty w zaopatrzeniu się w surowiec.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii