Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jakie zmiany zajdą w polskim rolnictwie? W Sielinku ruszyły Wielkopolskie Fora Rolnicze

Obrazek

O tym jak przygotować wnioski o dopłaty obszarowe oraz jakie będą zmiany w związku z wprowadzeniem od 2023 roku Krajowego Planu Strategicznego, usłyszeli rolnicy, którzy wzięli udział w Sielinku w pierwszym szkoleniu w ramach cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. 

Karol Pomeranek16 stycznia 2023, 15:01
Start cyklu szkoleń zapowiedzieliśmy w artykule "Ruszają Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Cykl  jest organizowany wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą

Wielkopolskie Fora Rolnicze to wyjątkowe wydarzenie

Jak mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zmiany klimatu są nieodwracalne, podobnie jak Krajowy Plan Strategiczny dla Polski wprowadza nieodwracalne zmiany, do których polskie rolnictwo musi się dostosować. 

– Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi to wyjątkowe wydarzenie w skali całej Polski. Dzięki współpracy trzech instytucji jesteśmy w stanie dotrzeć do bardzo wielu rolników. Jesteśmy dla Was (rolników – dod. red.) każdego dnia. Chcemy Was szkolić, pomagać i przyczyniać się do rozwoju rolnictwa – dodał szef WODR.

„Krajowy Plan Strategiczny 2023 -2027 to efekt długich prac”

Mateusz Bukowski, dyrektor wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreślił, że Krajowy Plan Strategiczny 2023 -2027 to efekt długich prac i konsultacji. 

– Patrzmy na niego, jak na szansę, gdyż małe i średnie gospodarstwa będą możliwość uzyskania dofinansowań powyżej średniej unijnej. Dlatego chcemy dotrzeć do rolników i przekazywać wiedzę, tak by dopłaty uzyskiwane przez rolników były na jak najwyższym poziomie.

„Wielkopolska słynie z bardzo dobrej organizacji”

Obecny w Sielinku wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik odczytał list skierowany do uczetsników WFR przez ministra Henryka Kowalczyka. 

– Wielkopolska zawsze słynęła i słynie z bardzo dobrej organizacji oraz nowoczesnego rolnictwa. Zmiany w obecnej perspektywie finansowej są bardzo duże. Odejście od maksymalizacji zysku na rzecz rolnictwa zrównoważonego jest bardzo dobrym krokiem, ale istotne jest doprecyzowanie szczegółów – pisał w liście minister Kowalczyk.

Jak dodał, ostateczna wersja Planu Strategicznego powstała po szerokich konsultacjach społecznych. Wiceszef resortu jest przekonany, że wszystkie spotkania w ramach forum będą przyczyniały się do budowy konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz poprawy życia na obszarach wiejskich.

„Udaje się połączyć siły i wspólnie zorganizować takie spotkania”

– Przyjeżdżając dzisiaj do Sielinka wspominałem 10 marca 2020 roku – mówił z kolei wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – To było ostatnie z cyklu spotkań Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi przed pandemią, które odbyło się właśnie w Sielinku. Wtedy wszyscy byliśmy pełni obaw i już wtedy dochodziły do nas głosy od samych rolników, aby połączyć siły i wspólnie zorganizować takie spotkania. Przez trzy lata pandemia nam to uniemożliwiła, ale cieszę się, że dzisiaj się to udało – mówił wojewoda Michał Zieliński.

źródło: WODR w Poznaniu


Obejrzyj także: Prezes WIR Piotr Walkowski o Dniu Młodego Rolnika i Wielkopolskich Forach Rolniczych 2023.
1 z 5
Obrazek

2 z 5
Obrazek

3 z 5
Obrazek

4 z 5
Obrazek

5 z 5
Obrazek

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)