StoryEditor

Czy opłaca się hodować bydło mięsne? Opasy w cenie, ale koszty wysokie

Hodowcy bydła mięsnego na ceny skupu bydła, narzekać nie mogą, bo są rekordowo wysokie, ale podobnie jest niestety z kosztami produkcji. Czy opłaca się teraz hodować opasy?
25.10.2021., 15:10h

Wielu rolników rozpoczęło hodowlę opasów przed kilkunastu laty. Właśnie niska opłacalność produkcji mleka oraz problemy z pozyskaniem pracowników spowodowały, że od kilku lat wzrasta zainteresowanie hodowlą bydła mięsnego. Podczas pandemii popyt na wołowinę spadł, a wraz z nim stawki były na niskim poziomie.

 

Niektórzy rolnicy zdecydowali się w tamtym czasie zrezygnować z hodowli, ale od pewnego czasu ceny w skupie rosną. Niestety wraz z nimi także koszty produkcji szybują w górę – nawozy, pasze, dodatki, preparaty mlekozastępcze, gaz, prąd i koszty pracowników. Jedyny plus w tej sytuacji, jest taki, że ostatni mokry rok spowodował, że baza paszowa jest w niektórych rejonach przyzwoita: zarówno z łąk, kukurydzy, poplonów jak i uprawy buraków.

 

Ile obecnie rolnicy dostają w skupie za bydło, jakie koszty rosną najszybciej i ile zostaje w kieszeni? Obejrzyj film i sprawdź, jak radzą sobie hodowcy bydła w tej nietypowej sytuacji na rynku.

 

W filmie występują:

 

Krzysztof Makarewicz  rolnik z Krogulnej

Norbert Łopata rolnik ze Szczytów

Józef Walas rolnik z Włochów

 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:14