StoryEditor

Ceny bydła – zakłady wyrównują stawki, znowu podwyżki!

Zakłady ubojowe nadal podnoszą ceny byków, jałówek i krów. Na razie najwyższe stawki za byki w klasie R sięgają 18,7 zł/kg, reszta konkurencji dąży do wyrównania cen. 
19.10.2021., 14:10h

Rekord za rekordem, tydzień po tygodniu, ceny w niektórych zakładach pracownicy podnoszą o złotówkę za kilogram w wadze poubojowej. Rosną również stawki za żywiec. Najwięcej płacą obecnie w woj. warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Rolnicy czekają na 20 zł/kg za byki w klasie R, spadek kosztów produkcji i wreszcie byłoby na rynku tak, jak powinno być od zawsze :). Żarty, żartami, ale na obniżki kosztów produkcji w najbliższym czasie liczyć nie można. Rosną bez opamiętania, a wraz nimi ceny żywności. 

Skupujący na razie nie spodziewają się obniżek stawek, bo na rynku unijnym również brakuje bydła. Ceny w UE utrzymują się na podobnym poziomie, a naszym polskim stawkom brakuje zaledwie kilku centów do średniej unijnej za wagę poubojową. Jest jeszcze spory potencjał do podwyżek za jałówki, aby wyrównać ceny z unijnymi. 

 Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 17,57 zł/kg, za byka w klasie O 17,12 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 16,54 zł/kg, a za klasę O 15,77 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 14,48 zł/kg, ...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 03:54