StoryEditor

Ceny bydła – z tygodnia na tydzień o 1 zł/kg do góry!

Nikt nie zaprzeczy – takich cen nie było jeszcze nigdy dotąd, a najlepsze jest to, że zakłady nie mają na razie hamulca. Stawki biją rekordy, co tydzień nawet 1-1,5 zł/kg wbc do góry. Ceny żywca też skaczą.
05.10.2021., 14:10h

- Im większe ilości, tym większa możliwość negocjacji ceny – tłumaczą pracownicy skupów, którzy już podnieśli stawki do 17,5 zł/kg byka w klasie R. To nie koniec, bo to tylko oficjalne cenniki. W rzeczywistości skupy podkradają sobie bydło sprzed nosa oferując rolnikom ceny wyższe, sięgające 18-18,5 zł kg. Ceny jałówek i krów również idą do góry, ale nieco spokojniej. O byki na krajowym rynku toczy się walka. Niestety mniejsze podmioty nie mogą pozwolić sobie na takie stawki.

Nawet Ci, którzy mówili na początku, że „nie będziemy brać udziału w tym teatrzyku”, teraz nie mają już wyjścia, bo jeśli stawek nie podniosą, to nic nie kupią.

- Rolnicy wcale nie są tacy zadowoleni z tych cen, twierdzą, że to jeszcze za mało. Mówią, że koszty produkcji tak wzrosły, że i tak wychodzą na zero – mówi pracownik skupu bydła. Nic dziwnego, że rolnicy nie pieją z zachwytu, bo wystarczy sprawdzić notowania cen nawozów, które teraz trzeba rozsiać. Stawki wzrosły od wiosny niekiedy o 100 %.

Ceny to jedno, ale brakuje ich także w magazynach. Ceny pasz też szybują w górę, szczególnie soi i rzepaku. Generalnie na rynku zapanował ...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:45