StoryEditor

Klasyfikacja tusz do poprawy?

– Olbrzymim problemem nie jest sama klasyfikacja, ale ważenie i kontrola wagi – podkreśla w rozmowie z top agrar Polska prof.  Dariusz Lisiak z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego – PIB. Zapytaliśmy go dlaczego klasyfikacja tusz wołowych w Polsce nie cieszy się zbyt dobrą opinią i jak można to zmienić.
01.06.2021., 16:06h

Dlaczego mamy do czynienia z subiektywną oceną tusz wołowych?

Z subiektywną, ponieważ polega ona na ocenie wzrokowej, wykonywanej przez klasyfikatora i porównaniu tuszy do przyjętego wzorca. Nie jest to zadanie proste, ponieważ nie ma sztuk idealnych. Zdarza się, że na przykład zad jest zgodny z wzorcem, podczas gdy przód już od niego istotnie odbiega i przez to zaniża ocenę. Dodatkowo obowiązują podklasy. O ile pomiędzy poszczególnymi klasami, np. O i R różnice są wyraźnie widoczne, to w przypadku R+ i R są bardzo niewielkie i dla laika prawie niezauważalne. Dlatego na ostateczną ocenę klasyfikatora mogą wpływać inne czynniki zewnętrzne, np. porównanie z innymi tuszami, a nie ze wzorcem. Im lepszy klasyfikator, tym wpływ czynników zewnętrznych jest mniejszy.


Co powinno zaniepokoić rolników, tj. wskazuje na błędy podczas klasyfikacji tusz?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o błędnej klasyfikacji tusz możemy mówić tak naprawdę dopiero wówczas, kiedy widoczna jest tendencja w różnicach klas. Jeżeli okaże się, że w porównaniu z innym klasyfikatorem (inspektorem) ocena większości tusz była zaniżona bądź zawyżona. Wówczas podejrzenia co do św...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:31