StoryEditor

Ceny bydła – dalej mało towaru na rynku

Zakłady ubojowe, mimo, że nie są zbyt zadowolone, to nadal lekko podnoszą stawki. Szczególnie za byki i krowy. Na rynku brakuje towaru.
25.05.2021., 15:05h
Nadal sytuacja na rynku bydła mięsnego nie jest korzystna dla zakładów, bo podaż jest bardzo mała, a żywiec poszukiwany. Dla rolników wręcz przeciwnie, bo ubojnie mimo niższej marży, którą zarobią nadal podnoszą cenniki w przypadku byków i krów. W niektórych zakładach jest to 10 gr/kg, a w innych, gdzie sytuacja jest bardzo trudna nawet o 30-50 gr/kg. 

Hodowcy mimo, że stawki są naprawdę niczego sobie, to niewiele na tym interesie zarobią, bo pasze nadal są bardzo drogie, szczególnie śruta sojowa i rzepakowa. Dobrze byłoby znaleźć tańszą alternatywę dla pasz białkowych, bo sytuacja szybko się nie zmieni... 

Skupujący podejrzewają, że dotyczy to złożonych wniosków o dopłaty do bydła i niebawem worek się rozsypie i towaru będzie więcej, a ceny... niestety spadną. Warto sprzedać to, co osiągnęło odpowiednią wagę i wiek, bo stawki mogą niebawem ostro polecieć w dół. 

Teraz za pojedynczego byka w klasie R skupy zapłacą nawet 14,5 zł/kg, a w przypadku wyrównanej grupy można ponegocjować podniesienie stawki, zakłady są naprawdę w niedostatku, a możliwości negocjacyjne hodowców rosną. 

Ile płacą zakłady za bydło w Two...

Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:50