StoryEditor

Ceny bydła – rynkowe wahania stawek

Zakłady ubojowe bydła nie mogą się zdecydować na określenie trendu – podwyżek lub obniżek. Stawki skaczą, to do góry, to do dołu. Z zagranicy docierają niedobre wieści… 
11.05.2021., 14:05h
Maj jest zaskakujący, zupełnie inny niż w ostatnich latach. Oprócz dziwacznej pogody, skaczących temperatur i aury przypominającej „kwiecień-plecień”, dodatkowo zakłady nie mogą zdecydować się czy stawki podnosić czy obniżać. 

Niby towaru jest na rynku mniej niż zazwyczaj, bo rolnicy mają teraz inne zajęcia jak chociażby siew kukurydzy czy oprysk rzepaku wchodzącego w fazę kwitnienia, dodatkowo zmienia się kurs euro, a eksporterzy straszą obniżkami cen i niższym zapotrzebowaniem na wołowinę. Jednak sygnał ten jest dość dziwny, bo gospodarka europejska zaczyna się nieco odmrażać po lock downach, wiele państw otwiera restauracje i inne punkty gastronomiczne dla klientów, co raczej powinno pobudzić popyt. 
Jednak warto się mieć na baczności i pilnować stawek, żeby nie stracić na sprzedaży znacząco. 

W tym tygodniu zakłady średnio za byki w klasie R płacą nadal powyżej 14 zł/kg w wadze poubojowej, a za jałówki w tej samej klasie nieco mniej, bo 13,63 zł/kg. Lekko podniosła się cena krów w klasie R i sięga prawie 12 zł/kg w wbc. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 14,03 zł/kg, za byka w klasie O 13,67 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,63 zł/kg, a za klasę O 12,93 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,98 zł/kg, a w klasie O za około 11,73 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,62 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,23 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:46