StoryEditor

Rosja podnosi cła na słonecznik i rzepak

Od 9 stycznia drastycznie rosną cła eksportowe na wywóz słonecznika i rzepaku z Rosji. Coraz bliżej są także ostateczne decyzje dotyczące eksportu zbóż.
14.12.2020., 13:12h

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o tym, że Rosja może wprowadzić cła na eksport zbóż. Wnioskowali o to do premiera rosyjskiego rządu przedstawiciele związków hodowców i stowarzyszenie producentów mąki, twierdząc, że wprowadzenie jedynie limitu, może być niewystarczającym mechanizmem ograniczającym wzrost cen żywności.

Ministerstwo Rolnictwa obiecało sprawę rozważyć, zwracając uwagę na konieczność uwzględnienia interesów wszystkich uczestników kompleksu rolno–spożywczego, w tym również gospodarstw rolnych.

W tej sprawie głos zabrał nawet prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin mówiąc, że rosnące ceny makaronów w połączeniu z wysokimi plonami zbóż są nie do przyjęcia.

 

W rosyjskim ministerstwie opracowano mechanizm pozwalający ograniczyć wzrosty cen pieczywa. Departament rolnictwa zaproponował młynarzom rekompensatę części kosztów zakupu pszenicy i żyta. Ma ona rekompensować nie więcej niż 50% różnicy między aktualną ceną zbóż, a średnią miesięczną z trzech poprzednich lat w tych samych okresach, skorygowaną o inflację. Dopłaty zostałyby przekazane pod warunkiem, że młynarze sprzedadzą piekarzom c...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 18:08