StoryEditor

Rynek rzepaku: mniejszy ruch, większe skoki cen

Cenami rzepaku na giełdach wyraźnie rządzi rynek soi, gdy na chwilę kontrakty sojowe na Chicago spadły, rzepak leciał na dół. W oczekiwaniu na najnowszy raport USDA, w którym analitycy spodziewają  się kolejnej  redukcji światowych zapasów soi, rzepak ostro ruszył do góry. 
10.12.2020., 16:12h

Eksperci rynkowi z dużym niepokojem oczekiwali prognoz zapasów sojowych, bo rozdźwięk pomiędzy szacunkami podawanymi przez IGC (45 mln ton), a poprzednim raportem USDA (88,9 mln ton) były zbyt duże, więc przy tak aktywnym rynku korekty w grudniowym raporcie są w zasadzie tylko formalnością, pytanie jest jak duże one będą. Tak czy siak rynek oleistych jawi się w tym sezonie jako bardzo rozchwiany i zapewne nie raz, nie dwa będziemy mieli do czynienia z sinusoidą notowań cen rzepaku na Matifie.


Na paryskiej giełdzie jest w rzepaku zdecydowanie mniejszy ruch, ale ceny po spadkach z początku tygodnia, ponownie wzrosły i lutowe notowanie na czwartkowym zamknięciu wynosi 408,5 euro/t, a rzepak na maj kosztuje 402,25 euro/t. Niestety silniejszy jest kurs złotówki, która osiąga już 4,42 zł za jedno euro, co powstrzymuje większy wzrost cen krajowych.

 

Firmy handlowe znów odważniej kupują rzepak, chociaż nieco obniżyły ceny proponują obecnie 1720–1780 zł/t. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że rzepaku jest coraz mniej i trudno go kupić, w powszechnie komunikowanych cenach wywoławczych. Każda transakcja jest negocjowana.

Handlowcy odpowiadaj...

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:57