StoryEditor

Rzepak drożeje, dobre informacje ze świata

Międzynarodowi eksperci wciąż podnoszą swoje prognozy dotyczące rzepaku. Jednak w tym momencie kluczowe wydają się informacje o redukcjach zbiorów soi w USA i Argentynie.
12.11.2020., 14:11h

Australijska Federacja Oleistych (AOF) poinformowała, że produkcja rzepaku w tym kraju w sezonie 2020/21 wzrośnie do 3,34 mln ton, czyli będzie o 44% większa w porównaniu z poprzednim rokiem gospodarczym. Wzrost produkcji jest w dużej mierze spowodowany powiększeniem się powierzchni uprawy z 1,69 mln ha w sezonie 2019/20 – do 2,28 mln ha obecnie.

Prognoza AOF jest nieco gorsza od wrześniowych szacunków ABARES, która mówiła o tegorocznych zbiorach rzędu 3,42 mln ton.

Rośnie tempo eksportu canoli z Kanady, która od początku sezonu wyeksportowała 3,126 mln ton, tj. o 48% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego sezonu. Przez cały bieżący sezon, według prognoz USDA, Kanada wyeksportuje 9,8 mln ton. W tym roku zbiory canoli wyniosły 19,4 mln ton.

Strategie Grains podwyższyło nieznacznie prognozy zbioru rzepaku w Unii Europejskiej, do 17,24 mln t w stosunku do zeszłorocznej produkcji, która zdaniem ekspertów wyniosła   17,31 mln t.Dodatkowo SG obniżyło o 0,4 mln t swoje prognozy importu rzepaku do Unii Europejskiej w tym sezonie do 5,9 miliona ton, co jest także wynikiem spadku zainteresowania rzepakiem z tytułu produkcji biopaliw.

USDA na naj...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 23:30