StoryEditor

Rzepak najdroższy od 10 miesięcy

Cenom rzepaku jeszcze daleko do wieloletnich maksimów, ale i tak rzepak szybko zmierza do przekroczenia ubiegłorocznej bariery ustawionej w styczniu na 421 euro/t.
19.11.2020., 14:11h

Wzrosty cen olejów roślinnych i śruty powodują wzrosty cen rzepaku, którego do Europy musimy sporo zaimportować. Import rzepaku do Unii Europejskiej dochodzi dopiero do połowy planowanych ilości, a na Ukrainie kończy się już rzepak. Przez pierwsze 20 tygodni sezonu 2020/21 unijny import rzepaku wynosi już 2,5 mln ton. Do Polski w tym okresie zaimportowaliśmy 83 tys. ton. Zdecydowanie największym dostawcą do Unii jest Ukraina, skąd tradycyjnie zresztą, pochodzi 65% (1,69 mln t) przywożonego w tym sezonie rzepaku. Drugim dostawcą jest Kanada. Udział rzepaku kanadyjskiego pochodzenia w dotychczasowym unijnym imporcie wynosi 31,3% (0,8 mln t). resztę w ilościach już niewielkich uzupełniają importy z Serbii, Mołdawii i Rosji.

 

Na Matifie ceny rzepaku, w tym tygodniu dwa dni pięły się do góry. We wtorek wzrosły o 2,5 Euro/t, w środę szczyty skoków olejów spowodowały wzrost cen rzepaku aż o 4,25 euro/t, w czwartek kurs został utrzymany na tym samym poziomie. Tym samym rzepak na kontrakcie lutowym kosztuje 414,5 euro/t. Takie dynamiczne ruchy pokazują, że zeszłoroczny pik cenowy ze stycznia, kiedy to na krótko rzepak przebił granicę 420 euro/t mo...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:36