StoryEditor

Rzepak podziela optymizm sojowy

Rynki oleistych zaczynają reagować na finiszujące już wybory prezydenckie w USA. Handlowcy wierzą, że wygra Joe Biden i położy kres wojnie handlowej z Chinami, co silnie wpływa na rynki oleistych na świecie.
05.11.2020., 15:11h

Drożeje natychmiast soja, która kosztuje już na Chicago ponad 391 dolarów/t i jest to najwyższy poziom od początku lipca 2016 roku. Przypomnijmy, że to właśnie w tym roku na prezydenta wybrano Donalda Trumpa. Od tego czasu soja tak bliska sercom i portfelom amerykańskich farmerów wciąż taniała.

Wraz z nadziejami na korzystne rozstrzygnięcie wyborów, na powrót wracają także wysokie ceny oleju sojowego. Notowania na dostawę do portów północno-zachodniej Europy w grudniu 2020 r. wynosiły (2.11.20 r.) 901,79 USD / t i były najdroższe od tygodnia.
Oferty na dostawy w lutym 2021 r. wynosiły 890,15 USD/t, co jest maksymalną ceną w ciągu ostatnich 3 tygodni.

Mocno wzrastające ceny soi pociągają za sobą rzepak, który po zamknięciu notowań listopadowych na Matifie ostro zaczął odrabiać straty. Kontrakty na luty wyceniane są już powyżej 400 euro/t.  Na czwartkowym zamknięciu luty kwotowany był po 402,50 euro/t, natomiast kontrakty majowe były o 2 euro tańsze. Niestety dla krajowych cen, złotówka się znacznie umocniła i aktualny kurs wynosi już 4,52 zł/euro. 

Firmy handlowe w większości pozostawiły ceny na niezmiennych poziomach i prz...

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:51