StoryEditor

Rynek zbóż: Drożeją paszowe, drożeje i kukurydza

Na giełdach i w eksporcie mocniej śledzimy losy pszenicy konsumpcyjnej i ta jest rzeczywiście wyznacznikiem rynkowych emocji w zbożach. Jednak w ostatnich dniach to zboża paszowe drożeją najbardziej, co powoduje także wzrost cen wciąż jeszcze koszonej kukurydzy.
10.11.2021., 13:11h

Pszenica podrożała bardzo w ciągu poprzedniego tygodnia, w tym wzrost cen jest nieco mniejszy. Tygodniowy wzrost średniej ceny pszenicy konsumpcyjnej w krajowym skupie wynosi 20 zł/t, a eksporterzy w portach proponują podobne ceny do tych z poprzedniego tygodnia, kupują po 1290–1300 zł/t. 

Jak podaje Sparks, polski eksport portowy zbóż w październiku nieco przyhamował, w ciągu miesiąca wypłynęło 365 tys. t, podczas, gdy we wrześniu było to 526 tys. ton. W ciągu pierwszych czterech miesięcy obecnego sezonu przez porty wyeksportowano 1,3 mln t zbóż (vs 1,2 mln t w 2020 r.), w tym 867 tys. t pszenicy (+ 40 tys. t r/r).

Na paryskiej giełdzie grudniowe kontrakty na czwartkowym zamknięciu wyceniane są już na 297 euro/t,  na takim poziomie pszenicy jeszcze nie widzieliśmy. W krajowym skupie konsumpcja jest aktualnie po 10001300 zł/t. Średnia z obdzwanianych przez nas punktów skupu wynosi 1168 zł/t.

W tym tygodniu mocniej za to wzrosły ceny zbóż paszowych. I choć ceny paszówki mieszczą się w widełkach 960–1200 zł/t, to średnia przeskoczyła już 1100 zł/t. 

Mocno drożeje również żyto, bo poszukuje się nie tylko tego na cele ...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:55