StoryEditor

Sprzedaż zbóż hamują rosnące ceny nawozów

Rolnicy widząc dramatycznie i bezustannie rosnące ceny nawozów, obawiają się sprzedawać zboża. Pomimo dobrych cen i wielu korzystnych ofert skupowych wstrzymują się z decyzjami o sprzedaży, bo nie wiedzą ile w końcu przyjdzie im zapłacić wiosną za nawóz.
07.10.2021., 12:10h

U nas podaż zbóż jest coraz mniejsza, a rynki międzynarodowe są w ciągłym ruchu. Z Rosji napływają dane podsumowujące dotychczasowe wyniki zbiorów. Rosyjscy rolnicy zebrali 75,1 mln ton pszenicy. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa planuje wprowadzenie od 15 lutego do 30 czerwca 2022 r. limitu eksportu zbóż. W poprzednim sezonie wielkość kontyngentu eksportowego wynosiła 17,5 mln ton. W Rosji od 6 października o 2,3 dolara/t podwyższone zostaną do 57,8 USD/t cła eksportowe na pszenicę, cło na jęczmień wzrośnie do 43,1 USD/t, a stawka celna na kukurydzę obniży się do 45,2 USD/t.

Mamy też nowe dane eksportowe dotyczące Ukrainy. Ukraina od początku sezonu2021/22 do 1 października wyeksportowała 14,34 mln t zbóż, co oznacza wzrost o 2,21 mln t w stosunku do ubiegłego roku. W tym prawie 9 mln t przypada na pszenicę a 1,4 mln t na kukurydzę.

UE nie wstrzymuje aktywności eksportowej na rynku międzynarodowym. Podczas, gdy rok temu w pierwszych 14. Tygodniach sezonu Unia wyeksportowała poza swój obszar 9,25 mln t zbóż, to w tym sezonie jest to już 12,14 mln t. Samej pszenicy miękkiej UE wyeksportowała ponad 8 mln t, gdy w ubiegłym roku było to za...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:29