StoryEditor

Rynek zbóż: Giełdowa odwilż, spadki mogą być większe

Kolejny już tydzień pokazuje spadkową tendencje w notowaniach pszenicy na giełdach i kolejny raz z rzędu krajowe ceny się bronią. Skupujący dowcipnie zwracają uwagę na zrównanie się podaży z popytem na naszym rynku zbóż.
16.12.2021., 12:12h

Na paryskiej giełdzie w notowaniach pszenicy mamy wyraźną odwilż cenową, rozgrzane wcześniej do rekordowych notowania pszenicy topnieją. Po środowym (15.12.2021 r.) ostrym spadku notowań pszenicy na Matifie, bo pszenica na marzec podołowała aż o 8,5 euro/t. Od rekordowych 311 euro dzieli nas już całkiem sporo.  W czwartek giełdy za wiele w notowaniach pszenicy nie zmieniły i w kontraktach marcowych wyceniana jest już tylko na 276 euro/t. Spadki cen łagodzi nieco słabsza złotówka, bo za jedno euro musimy już znów płacić 4,63 zł.

Unia Europejska od początku sezonu do 12 grudnia wyeksportowała już 22,1 mln t zbóż, w analogicznym czasie ubiegłego roku było to niespełna 18,5 mln t. W pszenicy te różnice nie są już tak wielkie, bo w dotychczas w tym sezonie z UE do krajów trzecich wyeksportowano 13,7 mln t, a przed rokiem było to niecałe 12,5 mln t. Podczas gdy większość tradycyjnych unijnych eksporterów zalicza wzrosty sprzedaży, to Polska w pszenicy ma wyraźny regres. Od dłuższego czasu nie możemy przekroczyć 800 tys. ton, a Niemcy z którymi rok temu ścigaliśmy się o 3–4 miejsce, w tym sezonie dołożyły nam dwukrotnie.

Cz...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 21:29