StoryEditor

Rynek zbóż: konsumpcja w dół, paszowe do góry

Po ostro rosnących cenach w poprzednich tygodniach, schłodzenie na rynku przyjść musiało. Do obniżek przyczyniły się spadki cen na giełdach i umacniająca się złotówka. Jednak spadkowa tendencja szybko zaczyna się odwracać.
02.12.2021., 12:12h

Obniżki cen na giełdach uświadomiły na nowo uczestnikom rynku, że gra toczy się do dwóch bramek. Jeśli ceny długo rosną, to mogą i zacząć spadać. Pszenica na Matifie, po wieściach dotyczących pojawienia się nowej mutacji wirusa, nazwanej Omicron, poleciała do dołu. Jednak w efekcie dwudniowych podwyżek kursów we środę i w czwartek, na zakończenie dnia giełdowego (2.12.2021 r.) wyceniana jest na 295,75 euro/t, a więc tylko nieznacznie niżej niż przed tygodniem. Do 4,60 zł/euro umocniła się złotówka i to wszystko daje w sumie ceny w portach po 14001420 zł/t, choć po wczorajszych popołudniowych wzrostach dziś powinno być drożej.

Eksporterzy muszą płynąć z bieżącym prądem czasu, bo presja płynąca z międzynarodowych rynków jest spora, a Polski eksport na tle unijnego zaczyna mocno odstawać. W ciągu ostatnich dwóch tygodni eksport pszenicy z UE wzrósł o 1,6 mln t do 11,6 mln t. Przed rokiem o tej samej porze było to 10 mln t. Unijny eksport jest nadal dynamiczny, za to polskie ekspedycje pszenicy od połowy do końca listopada niemal ustały. Jak wysłaliśmy poza Unię 735 tys. t, tak z końcem listopada było to zaledwie o tysiąc ...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 06:58