StoryEditor

Rynek zbóż: zmiany na eksportowym rynku, obserwujemy co się stanie

Podczas, gdy rosyjski eksport traci na impecie i zyskuje Ukraina, my analizujemy jak zachowuje się zaraz po Nowym Roku krajowy rynek zbóż.
05.01.2022., 12:01h

Rosja zaczyna tracić rynki

W Rosji pod koniec grudnia Rosstat nieznacznie obniżył swoje wstępne szacunki produkcji zbóż do 120,6 mln ton, w stosunku do sezonu 2020/21 produkcja zbóż w Rosji spadła o 9,6%.

Spadek produkcji natychmiast odbił się na rosyjskim eksporcie zbóż i roślin strączkowych wyniósł, który wyniósł łącznie 26,1 mln ton. Od początku sezonu 2021/22 do świąt Rosja wyeksportowała łącznie 25 mln ton zbóż w tym 21,1 mln ton pszenicy (spadek o 17%), 2,5 mln ton jęczmienia (o 33% mniej) i 1,2 mln t kukurydzy (redukcja o 7%).

Największym importerem rosyjskiej pszenicy jest Turcja. – W tym sezonie do Turcji Rosja wysłała 4,3 mln t pszenicy, wobec 4,5 mln t w analogicznym okresie ubiegłego roku – poinformował Igor Pavensky, szef centrum analitycznego Rusagrotrans. Na drugie miejsce w rankingu wysunął się Iran, który kupując w tym sezonie 4 mln ton rosyjskiej pszenicy sprowadził już 6 razy więcej pszenicy niż rok temu. Egipt, największy światowy importer pszenicy, jest dopiero na trzecim miejscu. Ze względu na dużą konkurencję ze strony Rumunii ograniczył on zakupy rosyjskiej pszenicy z 6 mln t w poprzednim sezonie, do 3,4 ml...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:31