Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rynek ciągników. Sprawdź, kto zarejestrował najwięcej!

09.01.2019

Drukuj

Rynek ciągników. Sprawdź, kto zarejestrował najwięcej!

Artykuł dostępny

Miniony rok przysporzył rolnikom wiele trudności. Do bardzo trudnych warunków pogodowych doszły kłopoty z realizacją programów za zakup sprzętu z unijną dotacją. Dobitnie odbiło się to na statystyce sprzedaży ciągników mierzonej liczbą rejestracji. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) opracowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) wynika, że od stycznia do grudnia 2018 roku, polscy rolnicy zarejestrowali 9064 nowe ciągniki. W porównaniu do 2017 roku kiedy to zarejestrowano 10 850 traktorów odnotowaliśmy drastyczny spadek, bo aż o 1786 ciągników (16,5%). W ten sposób zbliżyliśmy się do niechlubnego pod tym względem rekordu ostatnich lat, czyli z roku 2016, w którym przykręcono 8925 tablic rejestracyjnych. Dilerzy i importerzy traktorów z utęsknieniem spoglądają na znacznie wyższe słupki sprzedaży z rekordowo pomyślnego roku 2012. Wtedy zarejestrowano aż 19 205 nowych ciągników!
Źródło: PIGMiUR

New Holland, John Deere, Kubota, Zetor …
Tegoroczny raport nie przynosi rewolucji w przypadku dominujących w Polsce marek ciągników. Drugie miejsce zajął John Deere, a na trzecią lokatę kosztem Zetora wskoczyła Kubota.

r e k l a m a

Liderem 2018 roku pozostaje marka New Holland. 1936 szt. zarejestrowanych maszyn pozwoliło na osiągnięcie 21,4% rynku. Daje to znaczenie mocniejszą pozycje niż przed rokiem, kiedy to New Holland zanotował 14,6% udziałów (1581 szt.).

Udziały rynkowe poszczególnych marek ciągników
Źródło: PIGMiUR

Polecany artykuł

Producent kół rozbuduje zakład w Polsce

Na drugim miejscu plasuje się John Deere, ze sprzedażą na poziomie 1530 szt. i 16,9% udziałów rynkowych. Dla John Deera to również więcej niż przed rokiem – dokładnie o 5 pp w udziałach (11,9% w 2017) i o 240 szt. Obie marki mimo spadku całego rynku notują wzrost sprzedaży – New Holland o 22,5%, John Deere o 18,6%. A zatem dwie pierwsze pozycje nie uległy zmianie i wyglądają dokładnie tak, jak na koniec 2017 roku.

Na trzecią pozycję (z piątej przed rokiem) awansuje Kubota. Mimo spadku rejestracji o 144 szt. udaje się osiągnąć 10,3% udziałów rynkowych (932 szt. zarejestrowanych maszyn). Z trzeciej na czwartą pozycję spada Zetor osiągając sprzedaż na poziomie 795 szt. i 8,8% udziałów. Z siódmego miejsca na piąte awansują Case IH osiągając 8,6% udziałów i 775 szt. Powyżej 5% udziałów osiąga jeszcze jedynie DeutzFahr i zajmuje szóste miejsce z udziałami 7,3% i sprzedażą na poziomie 663 szt. Jest to jednak spadek o dwie pozycje w rankingu w porównaniu do 2017 roku.

Dalsze miejsca zajmują Valtra – 4% udziałów rynkowych (363 szt.) i Ursus 3,9% (354 szt.). Ursus notuje największy procentowy spadek rejestracji (-62,9%). Przed rokiem udziały rynkowe wynosiły 8,8% przy 955 szt. zarejestrowanych nowych maszynach.

Warto podkreślić, że to 10 z rzędu triumf marki na naszym rynku. W ciągu minionych 10 lat, od kiedy marka New Holland zajmuje fotel lidera rynku wśród producentów ciągników rolniczych, 23 999 sztuk niebieskich ciągników znalazło swoich właścicieli.

Co się stało w grudniu?
Podobnie jak rok temu również w tym roku w grudniu zanotowaliśmy znaczny wzrost sprzedaży w stosunku do poprzednich miesięcy. Nie był to co prawda wzrost aż tak duży jak przed rokiem, niemniej 1536 szt. to niemal trzykrotnie więcej niż w listopadzie br (568 szt.). Ten jednorazowy wzrost podobnie jak w 2017 r. związany jest z nowymi przepisami dot. homologacji ciągników, wchodzącymi w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Ciągniki nie spełniające nowych wymogów musiały być zarejestrowane do końca roku.


Źródło: PIGMiUR


Źródło: PIGMiUR

Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

Zobacz wideo

Test ciągników 80–95 KM

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii