Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zmiany w rolnictwie w 2018 r.

03.01.2018

Drukuj

Zmiany w rolnictwie w 2018 r.

Artykuł dostępny

Nowe obowiązki wszystkich gospodarstw

Wszystkie gospodarstwa od stycznia podlegają nowym przepisom. Dotyczą one obowiązkowej dokumentacji i krótszych terminów stosowania nawozów, w szczególności obornika i gnojowicy. Przestrzegania przepisów przez rolników będą pilnowali kontrolerzy z Inspekcji Ochrony Środowiska. W razie wykrycia nieprawidłowości będą mogli nakładać wysokie kary. O ich wysokościach pisaliśmy w artykule premium Nowe obowiązki dla wszystkich gospodarstw oraz w styczniowym numerze „top agrar Polska”. 

r e k l a m aNowe zasady wnioskowania już niedługo

Dopłaty to również temat dotyczący wszystkich gospodarstw. W 2018 roku wnioski o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe z PROW będzie można składać elektronicznie. Ponadto zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich wystarczy złożyć stosowne oświadczenie. Szacuje się, że z tego ułatwienia skorzysta kilkaset tysięcy rolników. O szczegółach przeczytacie: Wniosek o dopłaty tylko przez Internet od 2018 roku! oraz Nowe zasady wnioskowania już niedługo!

Tajniki VAT od stycznia 2018

Od stycznia w życie weszło wiele zmian dotyczących VAT-u. Nowe przepisy dotyczą także rolników. W jakim zakresie? Od początku roku obowiązuje m.in. split payment, jednolity plik kontrolny i obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K elektronicznie. Split payment dla rolnika jest o tyle dobry, że chroni rolnika przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, z którymi zawiera transakcje. O tym co zmieniło się od stycznia w VAT przeczytacie w artykule: Tajniki VAT od stycznia 2018. Do tekstu załączone jest też video, w którym ekspert omawia nowe przepisy.

Zakaz handlu w niedzielę, ale z wyjątkami

Od marca tego roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę. W 2018 r. będziemy mieli dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. jedną, a rok później już żadnej. Tak zakłada nowe prawo. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest jednak pełna wyjątków, które będą dotyczyły także rolników. Sprawdźcie sami – Zakaz handlu w niedzielę, ale z wyjątkami 

Wcześniejsza emerytura tylko do końca 2017 

Od stycznia zmieniły się także przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur dla rolników. Mężczyźni, którzy do 31 grudnia 2017 ukończyli 60 lat i kobiety, które ukończyły 55 lat mogą ubiegać się o wcześniejsze świadczenia. Emeryturę otrzymają po spełnieniu warunków, o których piszemy w artykule: Wcześniejsza emerytura tylko do końca roku!
oprac. mk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Mikroelementy wspomogą zimowanie

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii