Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dofinansowanie do zakupu jałówek – ile wniosków?

11.08.2017

Drukuj

Dofinansowanie do zakupu jałówek – ile wniosków?

Artykuł dostępny

Nieco ponad 2,6 tys. wniosków na udzielenie pomocy w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych – trafiło do OT ARR. Największym zainteresowaniem program cieszył się w północno-wschodniej oraz centralnej części kraju.

r e k l a m aPrzypomnijmy, że w ramach przyznanej Polsce przez Komisję Europejską puli ponad 22,67 mln euro (tj. ok. 98,7 mln zł) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do tej pory – na podstawie złożonych wniosków – rozdysponowało ok. 28 mln zł. Zaproponowane rozporządzenie jest odpowiedzią na pozostałą cześć ok. 70 mln zł, dzięki której resort rolnictwa zamierza dodatkowo wesprzeć m.in. hodowców bydła mlecznego.

Tym razem – jak proponuje projekt rozporządzenia – będą mogli oni liczyć na refundację części kosztów zakupu jałówek:
  • 1000 zł – do jałówki hodowlanej rasy mlecznej, mającej w dniu zakupu powyżej 3 miesięcy i nie więcej niż 6 miesięcy;
  • 1500 zł – do jałówki hodowlanej rasy mlecznej, mającej w dniu zakupu powyżej 6 miesięcy i nie więcej niż 12 miesięcy;
  • 2000 zł – do jałówki hodowlanej rasy mlecznej, mającej w dniu zakupu powyżej 12 miesięcy i nie więcej niż 18 miesiące;
  • 3000 zł – do jałówki hodowlanej rasy mlecznej, mającej w dniu zakupu powyżej 18 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące.


Pomoc będzie przysługiwała do nie więcej niż 30 sztuk (o zwiększenie limitu z 20 sztuk zabiegały organizacje zrzeszające rolników w ramach konsultacji publicznych) zwierząt zakupionych w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do 31 lipca 2017 r. Ta ostatnia data stanowi również ostateczny termin złożenia wniosku o pomoc, co narzucają unijne przepisy (2016/1613) mówiące o konieczności wypłaty pieniędzy najpóźniej do 30 września 2017 r.
Dopłata ma objąć zwierzęta mające w dniu zakupu powyżej 3 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące, zgłoszone do rejestru zwierząt gospodarskich, dla których wystawiono świadectwo potwierdzające jej pochodzenie i urodzonych w stadach objętych oceną wartości użytkowej bydła.
Do otrzymania pomocy będzie uprawniony producent mleka, który w dniu złożenia wniosku o udzielenie dopłaty, będzie posiadał w siedzibie stada krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany, mające powyżej 24 miesięcy, albo nie posiadał w tym dniu krów, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oraz sprzedał w 2016 r. podmiotom skupującym mleko nie mniej niż 5 tys. kg mleka. 
Ponadto producent mleka będzie zobowiązany do utrzymywania, nie krócej niż do dnia 31 lipca 2020 r., jałówek hodowlanych ras mlecznych, do których otrzymał pomoc.


Więcej szczegółów, w tym również o zainteresowaniu związanym z naborem dotyczącym zmniejszenie sprzedaży mleka napiszemy we wrześniowym wydaniu dodatku specjalnego “top bydło”.        mj

Polecane dla Ciebie:

article icon

Wszystkie wojny Ameryki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii