StoryEditor

Ceny bydła w skupie: nadpodaż byków na rynku?

W kilku punktach skupu obniżono ceny byków, jest ich znacznie więcej na rynku. Może to potrwać kilka tygodni, dopóki nie powróci ubój rytualny. 
28.03.2023., 10:03h

W Niemczech spadają ceny byków i jałówek i to całkiem sporo, bo w tym tygodniu niemieckie ubojnie płacą za byki w klasie R średnio 4,75 euro/kg. Ceny jałówek również poszły w dół, bo teraz ubojnie płacą 4,8 euro/kg. Niemieckie ubojnie, jak wynika z danych giełdy VEZG ustaliły cenę krów na poziomie 4,20 euro/kg. Popyt ze strony konsumentów i kontrahentów na wołowinę jest nadal dość niski. 

Jak wynika z danych Meat Market Observatory średnie ceny w UE w tygodniu 13-19 marca br. spadły o 0,56%. Największy spadek jest obserwowany w przypadku byków w wieku 12-24 mcy (0,74%), a cena ukształtowała się na poziomie 5,08 euro/kg. W Polsce jest sporo niższa, bo według tego samego źródła ceny byków w klasie R ustalono na poziomie 4,85 euro/kg. W takich cenach polska wołowina powinna być bardziej konkurencyjna i chętniej kupowana. Na razie jednak, przed Wielkanocą wzrostu zainteresowania nie widać. 

Ponadto chiński rząd oficjalnie przywrócił eksport wołowiny z Brazylii po nieco ponad miesięcznym zawieszeniu z powodu nietypowego przypadku szalonych krów w stanie Pará. Brazylijska wołowina jest znacznie tańsza, więc jest spore ryzyko, że wyprze z r...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:45