StoryEditor

Pierwsza pomoc: jak opatrzyć rany? Uważni w żniwa 2023

Zmiażdżenie dłoni, oderwanie palca lub rana kończyny – to nierzadkie urazy podczas pracy na gospodarstwie. Jak sobie poradzić w takim wypadku? Obejrzyj film instruktażowy.
31.07.2023., 10:07h

Groźne wypadki w żniwa

Urwanie lub zmiażdżenie dłoni, ręki czy rozcięcie uda, podudzia lub miejsca pod kolanem może grozić rozcięciem tętnicy, a to jest sytuacja zagrażająca życiu. W takim przypadku najważniejsze jest zatamowanie krwawienia, co w prosty sposób możemy zrobić za pomocą tzw. stazy czyli taktycznej opaski uciskowej.

Nie jest ona na standardowym wyposażeniu apteczki samochodowej, ale warto ją dokupić i zawsze mieć w ciągniku czy kombajnie. W razie znacznego uszkodzenia kończyny ucisk zakładamy 5-7,5 cm nad raną. Jeśli nie ma takiej możliwości – bo np. kończyna utknęła w elemencie roboczym stazę zaciskamy wyżej. Oplatamy nią kończynę i przyczepiamy na rzep po czym dociskamy opaskę za pomocą krępulca.

Masywne rany kończyn nie krwawią przez pierwsze minuty i to jest czas na założenie opatrunku – później nie ma takiej możliwości. 

Nagrody dla uważnych

Sprawdź, ile wiesz o bezpieczeństwie w gospodarstwie. Rozwiąż quiz na uwazni.topagrar.pl – czekają nagrody gwarantowane: odblaskowe szelki oraz zestaw naklejek "Uważnych". Dla mistrzów uważności mamy zestawy odzieży, obuwia i akcesoriów BHP o wartości 2000 zł.

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 16:38