StoryEditor

Europosłowie: wydatki na rolnictwo powinny być większe

- Dobrze, że w budżecie 2021-2027 przewidziano więcej pieniędzy na WPR, ale wydatki na rolnictwo powinny być jeszcze wyższe - oceniają europosłowie z Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zauważają, że dodatkowe 15 mld euro z II filara ma być rozdysponowane do 2024, a więc w połowie nowej perspektywy finansowej.
02.06.2020., 18:06h
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu na lata 2021-2027. Z tego na rolnictwo zostało przeznaczone 348,3 mld euro. To o 28 mld euro więcej niż w propozycji budżetowej z 2018 roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wczoraj o propozycji KE z komisarzem ds. budżetu Johannesem Hahnem dyskutowali europosłowie z Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Zwracali uwagę, że wydatki na rolnictwo powinny być jeszcze większe, ponieważ tylko odpowiednio finansowana polityka rolna może zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. 

- Będziemy w dalszym ciągu walczyć o to, by nie doszło do żadnych cięć budżetu rolnego. Poza tym zwracamy uwagę, że przy projektowaniu budżetu należy uwzględnić inflację z ubiegłych lat. Dziś widzimy, że sektor rolnictwa trzeba wzmacniać, by był odporny na kryzysy. Rolnicy stoją przecież przed dużymi wyzwaniami. Mam tu na myśli głównie strategie „Od pola do stołu”, czy „Bioróżnorodności”, które sprawiają, że farmerzy nie są pewni swojej przyszłości i nie wiedzą, co ich czeka. Dlatego jeśli KE chce realizować zielone cele, musi zapewnić dość pieniędzy – mówił Norbert Lins, przewo...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:41