StoryEditor

Wiceminister rolnictwa: środki na pomoc suszową pochłonął koronawirus

Liczymy na to, że pieniądze się znajdą. Tak resort rolnictwa odpowiada w Sejmie na pytania posłów o wypłatę obiecanych odszkodowań za zeszłoroczną suszę. Jednocześnie sugeruje, że gdyby nie epidemia koronawirusa, pieniądze byłyby już na kontach rolników. 
28.05.2020., 14:05h
Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych posłowie zajmowali się nowelizacją planu finansowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ale przy okazji padły pytania o wypłatę środków finansowych dla rolników za ubiegłoroczną suszę.

– Korzystając z obecności wiceministra rolnictwa u nas na komisji, chciałam się upomnieć o szczegółowe rozliczenia dotyczące odszkodowań suszowych z rezerwy klęskowej. Do dziś takiego rozliczenia nie otrzymaliśmy. Czy pan minister jest w stanie nam powiedzieć, jak wygląda wypłata tych zaległych zobowiązań względem rolników – dopytywała posłanka Paulina Hennig-Kloska z Platformy Obywatelskiej.   

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że w 2019 r. wypłacono 710 mln zł. Z kolei w 2020 r. na konta ofiar zeszłorocznej suszy wypłacono najpierw w marcu 253 mln zł. A potem w drugiej transzy 280 mln zł. 

- Około 1 miliarda nam zostało do wypłacenia. Mieliśmy je wypłacić z rezerwy klęskowej, która niestety poszła na skutki koronawirusa. Liczymy na to, że przy nowelizacji budżety te pieniądze się znajdą – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jan Białko...
Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:08