StoryEditor

Dopłaty do materiału siewnego. Samorząd rolniczy apeluje o wydłużenie naboru

Od kilku dni rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Nabór trwa do 25 czerwca, ale zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych termin ten powinien zostać wydłużony, bo pracownicy ARiMR mają teraz bardzo dużo pracy.
31.05.2020., 09:05h
W ocenie samorządu rolniczego pracownicy ARiMR nie będą mieć wystarczająco dużo  czasu, by zająć się wnioskami o dopłaty do materiału siewnego. 

- 25 maja rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty do nasion kwalifikowanych, który ma trwać tylko do 25 czerwca, podczas gdy równolegle trwa składanie wniosków na płatności bezpośrednie i inne działania. W związku z powyższym pracownicy ARiMR mają zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia – zauważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Szef samorządu rolniczego obawia się, że „przez zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia i planowany przez MRiRW cel, jakim jest usprawnienie pracy tej Agencji przez skrócenie i uporządkowanie naboru wniosków, nie zostanie osiągnięty".

Dlatego KRIR wystąpiła o wydłużenie czasu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego do 30 lipca.

O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany i posiadają działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin objęte dopłatami o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Dofinansowanie można uzyskać do następujących gatunków roślin uprawnych:
  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.
Wsparcie jest udzielane w formule pomocy de minimis. W roku 2019 producenci rolni złożyli 70 tys. wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego. Na realizację programu przeznaczono 75 mln zł.

ksz, na podst. KRIR
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:44