StoryEditor

Uzupełniająca płatność obszarowa tylko dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wraz z jednym ze swoich zastępców Krzysztofem Cieciórą przedstawił dziś informacje nt. przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich, która przywraca od 2022 roku uzupełniająca płatność obszarową (UPO). Ale w tym roku skorzystają z niej tylko rolnicy gospodarujący na nie więcej niż 30 hektarach.
14.01.2022., 19:01h
Uzupełniająca płatność obszarowa była wypłacana rolnikom w latach 2004 - 2014 roku. Ostatni raz gospodarze mogli wnioskować o nią w naborze z 2013 roku. Według Henryka Kowalczyka i Krzysztofa Ciecióry UPO z naboru wniosków w 2022 roku będzie przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r.

– Przywracamy uzupełniającą płatność obszarową. Spełniamy obietnice. Nasze zobowiązanie wynikające z Polskiego Ładu zostanie zrealizowane już w tym roku dla gospodarstw o powierzchni do 30 ha. Otrzymają one płatności powyżej średniej europejskiej – tak tłumaczył decyzję rządu i większości sejmowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. – Te płatności pochodzą z budżetu krajowego i corocznie planujemy przeznaczać na nie ok. 400 mln złotych – dodał wicepremier.

Wicepremier Kowalczyk poinformował, że od przyszłego roku rolnicy gospodarujący na obszarze do 50 ha również będą otrzymywali płatności bezpośrednie na poziomie powyżej średniej unijnej.

Wiceminister Krzysztof Ciecióra zapowiedział, że płatność ta będzie przysługiwała do większości upraw rolniczych takich jak:

- zboża,
- rośliny strączkowe,
- rośliny oleiste,
- len włókienniczy,
- konopie na włókno
- rośliny przeznaczone na materiał siewny,
- rośliny motylkowe,
- rośliny  okopowe, 
- trwałe użytki zielone,
- mieszanki roślin motylkowatych.

– Płatności bezpośrednie są uzupełnieniem płatności podstawowej, zatem nie są one uzależniona od tzw. zazielenienia. Temu komu przysługuje płatność podstawowa, ten wypełnia wniosek o płatność uzupełniającą. – dodał minister Kowalczyk.

Uzupełniającej Płatności Obszarowej nie trzeba notyfikować, Polska ma na nią zgodę KE, ponieważ dotyczy ona posiadanego limitu.

bcz, nmm

Fot. MRiRW
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 12:07