StoryEditor

Uzupełniająca płatność podstawowa – ile do hektara?

Rząd przeznaczy na ten cel 400 mln zł. Wnioski rolnicy będą mogli składać już w połowie marca wraz z wnioskami o płatność obszarową.
12.01.2022., 08:01h

Dodatkowa uzupełniająca płatność podstawowa jest elementem przejściowym wsparcia krajowego na jakie zezwala Unia Europejska krajom członkowskim.

Potrzebna szybka ścieżka legislacyjna

Obecny w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra apelował do posłów o szybkie tempo prac nad ustawą, tak aby proponowane rozwiązania obowiązywały od 15 marca, czyli w dniu kiedy rozpoczyna się kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.  - Uzupełniająca płatność podstawowa to uzupełnienie dopłat, które funkcjonują w systemie płatności bezpośrednich po to, abyśmy osiągnęli ten pułap ponad średniej unijnej w dopłatach bezpośrednich do hektara - tłumaczył posłom wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Unijne przepisy przewidują, że krajowe przepisy dotyczące przejściowego wsparcia muszą być identyczne jak te, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską w 2013 r. Płatność będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, czyli w szczególności do zbóż, roślin oleistych czy roślin wysokobiałkowych.

Dobijemy do średniej unijnej?

Dokładna wysokość stawki płatności będzie znana na jesieni tego roku, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zweryfikuje zgłoszoną do UPP powierzchnię. Ale MRiRW szacuje, ze będzie to ok. 40 zł do hektara. Pieniądze dostaną wszyscy rolnicy posiadają co najmniej 1 ha ziemi.

W 2022 r. na UPP zostanie przeznaczona kwota 400 mln zł. Pierwsze wypłaty będą miały miejsce od 17 października, gdy ruszy wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich.   Od 1 grudnia będą realizowane pozostałe przelewy. - Stosowanie uzupełniającej płatności podstawowej wraz z utrzymaniem płatności redystrybucyjnej pozwoli od wypłat w 2022 r. na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią w Unii Europejskiej dla małych i średnich gospodarstw, czyli te gospodarstwa od 3 do 30 ha użytków rolnych odczują realnie w tym roku zwiększenie tej dotacji – kontynuował wiceminister K. Ciecióra, który poinformował, że ta grupa gospodarstw to ok. 60% wszystkich rolników w Polsce.

Co dalej?

MRiRW planuje utrzymać UPP również w następnych latach. Ale będzie to uregulowane w przepisach dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wtedy dzięki utrzymaniu UPP oraz zwiększeniu środków na płatność  redystrybucyjną, która zostanie rozszerzona na gospodarstwa do 50 ha średni poziom wsparcia na hektar będzie wyższy od średniej unijnej.

To za mało!!!

Podczas dyskusji zarówno posłowie jak i rolnicy zwracali uwagę, że wysokość stawki UPP nie robi zbyt dużego wrażenia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne ceny nawozów. – Trzeba tą kwotę zwiększyć przynajmniej 10 razy. To byłoby rzeczywiste uzupełnienie dochodów – mówił Robert Nowak z Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejm będzie kontynuował pracę

Sejmowa komisja rolnictwa nie wniosła żadnych merytorycznych poprawek do rządowego projektu. Sejm będzie kontynuował prace nad ustawą. Posłem sprawozdawcą będzie poseł Maciej Górski z Prawa i Sprawiedliwości.  

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 11:19