StoryEditor

Prognozy IGC: straciliśmy już 20 mln t zbóż

Po raz kolejny już eksperci IGC obniżają swoje własne prognozy dotyczące zbiorów zbóż, od marcowych szacunków na sezon 2024/25 zbiory zbóż ogółem są już o 20 mln t niższe.
27.05.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile wyniosą zbiory zbóż w sezonie 2024/25 wg IGC?
  • O ile została obniżona produkcja zbóż w stosunku do marcowych szacunków IGC?
  • Ile zbierzemy pszenicy na całym świecie?
  • Jakie będą globalne zbiory kukurydzy?
  • O ile skurczą się światowe zapasy zbóż?
  • Od ilu lat zapasy będą najniższe?
  • Jak mocno spadną rezerwy pszenicy?
  • Ile zmniejszą się zapasy kukurydzy?
  • Które kraje będą miały największe rezerwy pszenicy i kukurydzy?

Majowe szacunki Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) dotyczące tegorocznych zbiorów przynoszą już kolejny raz z rzędu korektę wynoszącą 10 mln t, tym samym od marca produkcja zbóż w sezonie 2024/25 skurczyła się już o 20 mln t, do 2312 mln t.

image
Zbiory zbóż ogółem wg IGC
FOTO: Urban

I nie byłoby w tym nic strasznego, bo przecież nawet obecne, o wiele niższe od marcowych prognozy są przecież o 15 mln t wyższe od zbiorów zanotowanych w sezonie 2023/24. Obawy budzi jednak stan globalnych zapasów zbóż na koniec nadchodzącego sezonu, które kurcząc się o 12 mln w porównaniu z kwietniową prognozą wyniosą 580 tys. t, tj. o 8 mln t mniej niż na koniec obecnego sezonu. Zapasy światowe zbóż osiągną więc najniższy poziom od 10 lat.

Te kurczące się zapasy są efektem zarówno spadających rezerw pszenicy jak i kukurydzy.

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:03