StoryEditor

IGC: kukurydzy będzie więcej i znów mamy rekord!

Już nie tylko amerykańscy eksperci z USDA widzą nadchodzący sezon jako wyjątkowo produktywny dla kukurydzy. Dostrzega to także IGC, w jej szacunkach zbiory kukurydzy w sezonie 2023/24 wzrastają o 64  mln t, co spowoduje rekordowe zbiory zbóż na świecie.
23.05.2023., 11:05h

Warto jednak zauważyć, że zbiory zbóż mogą być podobne do występujących już przed dwoma laty, a konsumpcja z roku na rok zaczyna jeszcze bardziej wzrastać.

Rekordy produkcji

Zacznijmy właśnie od szacunków Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) dotyczących wszystkich zbóż łącznie, bo zdaniem tych ekspertów globalna produkcja pszenicy i pozostałych zbóż gruboziarnistych w sezonie 2023/24 wyniesie 2 mld 294 mln t, a dzieje się to właśnie dzięki zdecydowanym wzrostom dotyczącym zbiorów kukurydzy w Brazylii.

Dzięki podwyższonej prognozie dotyczącej kukurydzy, która z nawiązką zrekompensowała spadki dla pszenicy i jęczmienia, całkowita produkcja zbóż w sezonie 2023/24 może być najwyższa w historii, a prognoza wzrosła od kwietnia aż o 3 mln ton.

Na szacunki ekspertów IGC na nadchodzący sezon należy jednak popatrzeć przez pryzmat roku gospodarczego 2021/22, bo przecież wówczas zbiory wszystkich zbóż gruboziarnistych były bardzo podobne, do prognozowanych na nadchodzący sezon i wynosiły 2 mld 293 mln t.

Jednak konsumpcji również

Przewiduje się, że w obliczu wzrostu zużycia pasz, żywności i zastosowań przemysłowych do rekordowych ro...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:18