StoryEditor

IGC: światowe zapasy zbóż spadają szósty sezon z rzędu

Międzynarodowi eksperci IGC skorygowali swoje wcześniejsze szacunki dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2022/23, co wpłynęło na zmieniające się bilanse nie tylko w samej kukurydzy, ale także wywarło duży wpływ na zmiany dotyczące zbóż ogółem.
02.03.2023., 14:03h

Najnowsze szacunki zbiorów przekazane przez ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), dotyczące podsumowania sezonu 2022/23, wprowadziły trochę zamieszania w światowym bilansie zbożowym. Po czterech kolejnych wzrostach światowa produkcja zbóż w sezonie 2022/23 ma spaść w porównaniu z poprzednim sezonem o 42 mln ton.

Zbóż ogółem mniej

Dzieje się tak, ponieważ mniejsze zbiory kukurydzy i sorga przewyższają wzrosty w pszenicy, jęczmieniu i owsie  Z powodu obniżonych prognoz dla kukurydzy związanych z redukcjami dla USA i Argentyny, prognoza światowej produkcji zbóż ogółem została obniżona o 8 mln t w stosunku do poprzedniego raportu – do 2 mld 248 mln t. 

Zdaniem ekspertów o 9 mln ton redukowana jest światowa konsumpcja, która wynosząc 2 mld 266 mln t, będzie aż o 29 mln t niższa niż w sezonie 2021/22. Wykorzystanie zbóż na cele konsumpcyjne wzrasta kolejny rok z rzędu i tym razem zdaniem ekspertów wyniesie 754 mln ton.

Pomimo ograniczonego wykorzystania na pasze (–26 mln t rok/roku) i w przemyśle (–3 mln r/r), oczekuje się, że światowe zapasy wynosząc 579 mln ton, zmniejszą się w porównaniu z poprzednim rokiem o 18 mln ton, c...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 12:33