StoryEditor

Raport IGC: po rekordowych zbiorach zbóż już ani śladu

Rekordowe zbiory zbóż z sezonu 2021/22 zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej przejdą w bieżącym sezonie do historii. A wszystko to za sprawą panującej w Europie niespotykanej od lat suszy.
26.07.2022., 09:07h

Zboża ogółem

Lipcowa prognoza globalnej produkcji zbóż w sezonie 2022/23 została zmniejszona o 3 mln t (miesiąc do miesiąca) do 2 mld 252 mln t. Tegoroczne zbiory będą niższe o 40 mln t w stosunku do poprzedniego sezonu. Tak znaczna redukcja jest zdaniem ekspertów IGC głównie odzwierciedleniem efektu suszy w UE, dotyczącej zarówno pszenicy, jęczmienia, jak i kukurydzy. Obecna obniżka będzie pierwszym spadkiem od pięciu sezonów. Globalne zapasy zbóż wynosząc 583 mln ton (–4%) osiągną najniższy poziom od ośmiu lat.

Pszenica

Światowe zbiory pszenicy wyniosą w tym sezonie 770 mln t i będą o 11 mln t mniejsze od ubiegłorocznych. Konsumpcja pszenicy jednak stale wzrasta, tym razem o 2 mln t w skali roku, do 780 mln t. Tym samym nadmierna w stosunku do produkcji konsumpcja spowoduje spadek zapasów pszenicy do 272 mln t, a więc 3,5-miesięcznych potrzeb na całym świecie. Oznacza to, że w celu zaspokojenia popytu konieczny będzie bardziej dynamiczny eksport, ten jednak spowalnia o 2 mln t (r/r) i wyniesie 194 mln t.

Kukurydza

o 31 mln t spadają także, w stosunku do poprzedniego sezonu zbiory kukurydzy, które tym razem maja wynieść 1 mld 189 ...

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 23:32