StoryEditor

Mleczarnie z "czarnej listy" MRiRW odpierają zarzuty

Wczoraj informowaliśmy o tym, że resort rolnictwa opublikował „czarną listę” zakładów mleczarskich, które importują mleko, zamiast kupować je od polskich rolników. Zakłady mleczarskie tłumaczą, że były to marginalne zakupy podyktowane m.in. brakami rynkowymi np. mleka ekologicznego.
24.04.2020., 11:04h
22 kwietnia resort rolnictwa opublikował listę 15 mleczarni, które w I kwartale 2020 r. sprowadziły z zagranicy mleko pełne, odtłuszczone lub surowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz mleczarnie się bronią, zwracając uwagę, że importowały brakujący na polskim rynku surowiec, jak np. mleko ekologiczne. 

- Chcąc oferować konsumentom żywność ekologiczną, spółdzielnia w 2012 r. uruchomiła program pozyskiwania tego surowca, który obejmuje kompleksowe wsparcie dla rolników decydujących się na przejście na rolnictwo ekologiczne. Mimo tych działań rozwój produkcji mleka ekologicznego u naszych dostawców nie nadąża za popytem na ekologiczne produkty. Surowca ekologicznego nie ma też w kraju, stąd decyzja o sprowadzaniu go z ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych na Litwie. Skup mleka ekologicznego z Litwy wynosi niecałe 2,7 proc. całego skupowanego mleka – wyjaśnia prezes OSM Piątnica, Zbigniew Kalinowski.

Prezes Piątnicy zapewnia, że 97,3 proc. mleka wykorzystywanego do produkcji pochodzi od polskich rolników zrzeszonych w spółdzielni. I informuje, że mimo trwającej epidemii koronawirusa, spółdzielnia nie obniżyła i nie planuje obniżać cen...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 06:37