StoryEditor

Resort rolnictwa piętnuje mleczarnie importujące mleko

Ministerstwo rolnictwa zwraca uwagę na niepokojącą sytuację na rynku mleka. Zakłady sprowadzają surowiec i jego przetwory z zagranicy, ograniczając w ten sposób zakupy od polskich rolników. Resort zdecydował się na opublikowanie listy takich firm.
23.04.2020., 08:04h
Choć ceny mleka w skupie spadają, nie widać tego na półkach sklepowych. 

- Niektóre z zakładów tej branży zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy – alarmuje resort rolnictwa.

Według resortu, w warunkach jednolitego rynku nie ma oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości. 

Dlatego publikuje listę 15 zakładów sprowadzających mleko do Polski. Są to: Wańczykówka z Krzeszowa, OSM Cuiavia z Inowrocławia, Latteria Tinis z Rzepina, OSM Wart-Milk z Sieradza, OSM Piątnica (zakłady w Ostrołęce i Piątnicy), Agro-Danmis Gramowscy Wyszyny, Laktopol (zakład produkcyjny w Suwałkach), Unilever Polska zakład w Baninie, Danone Polska zakład w Bieruniu, OSM w Giżycku, Polmlek (zakład w Lidzbarku Warmińskim), SM Mlekovita (oddział w Sanoku), OSM Bieruń i CEKO z Goliszewa.Ministerstwo zaznacza przy okazji, że w trudnych dniach epidemii Polacy wykazują się odpowiedzialnymi postawami. 

- Zdają sobie sprawę, że tylko wspólnie możemy sobie poradzić ze skutkami koronawirusa. Służba zdrowia z poświęceniem wypełnia zadania. Polacy w zdecydowanej większości starają się wspierać siebie nawzajem m.in. kupując polskie produkty, bo to służy naszej gospodarce - ocenia resort.

ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 18:10