StoryEditor

Rynek mleka w opałach

O komentarz do sytuacji na rynku mleka oraz trudnej sytuacji dostawców mleczarni w Bieruniu, którym wypowiedziano umowy poprosiliśmy Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej.
26.03.2020., 18:03h
– Od kilku tygodni mamy ograniczony popyt na produkty mleczne, głównie w sektorze restauracyjnym i hotelarskim. Spadek popytu na rynku krajowym zbiegł się z zakłóceniami w eksporcie produktów mlecznych na rynki europejskie i dalekowschodnie. Zakłady mleczarskie, które mają problemy ze zbytem przenoszą to na swoich dostawców. W szczególnie trudnej sytuacji są hodowcy, którzy nie są związani z mleczarniami umowami członkowskimi, a tylko handlowymi. W obliczu takiej sytuacji jak ta to właśnie oni, jako pierwsi odczuwają skutki pogarszającej się koniunktury – mówi Roman Włodarz.

Jak dodaje, w Polsce nadwyżki mleka sięgają 30% ponad potrzeby krajowe. Gdy jest problem z jego zbyciem, zwykle zaczyna się od obniżania cen skupu, hodowcom narzuca się niekorzystne umowy, proponuje zmniejszenie dostaw, a w ostateczności odmawia przyjęcia mleka. Z wszystkimi wspomnianym mechanizmami mamy w tej chwili już w Polsce do czynienia. A to oznacza, że sytuacja jest już bardzo poważna.

Powstaje więc pytanie – co zrobić z mlekiem, którego nie da się zagospodarować na terenie gospodarstwa?

– Przy pewnej skali produkcji, nie ma możliwości zagospodarowania nad...
Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. kwiecień 2024 02:36