StoryEditor

Copa Cogeca: dyskusja z komisarzem o pakiecie pomocowym KE

Prezydium Copa Cogeca przedyskutowało z unijnym komisarzem propozycje pakietu pomocowego dla rolnictwa. KE przewiduje m.in. dopłaty do prywatnego przechowywania produktów mlecznych i mięsnych, co ma umożliwić wycofanie ich z rynku na okres nawet do 6 miesięcy.
23.04.2020., 15:04h
Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka uczestniczyła wczoraj w wideokonferencji z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Podczas spotkania komisarz przestawił propozycje pakietu pomocowego dla rolnictwa. Przewiduje on m.in.: pomoc dot. prywatnego przechowywania w sektorze mleczarskim (OMP, masło, ser) i mięsnym (wołowina, baranina i kozina) oraz aktywację Art. 222 CMO dla sektora mleczarskiego, innych sektorów, takich jak ziemniaczany i kwiatowy. 


Interwencja na rynkach rolnych


W obecnym stanie rozwoju rynku za najbardziej korzystne schematy wsparcia w sektorze mleczarskim uznano prywatne przechowywanie (PSA) w wymienionych poniżej obszarach w oparciu o ich wkład w zapewnienie stabilności cen i produkcji, a tym samym stabilności dostaw żywności i bezpieczeństwo żywnościowe.

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada dla Polski alokację 8.277 tys. ton sera o kodzie CN0406, z wyjątkiem serów nie nadających się do dalszego przechowywania po okresie dojrzewania.

-Bardzo dobre spotkanie, niezwykle ważne, że Komisja Europejska podejmuje działania w zakresie interwencji i wsparcia sektora mleczarskiego, w tym trudnym czasie. Sektor mleczarski jest jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem pandemii COVID-19 – mówi pierwsza wiceprzewodnicząca COGECA, Agnieszka Maliszewska. 


Konieczne zwiększenie wydatków na WPR


Podczas prezydium przedstawiciele Copa-Cogeca podkreślili, że nie chcą, żeby działania pomocowe finansowane były z I filaru i że konieczne jest zwiększenie środków na WPR. Europejskie rolnictwo potrzebuje stabilnego budżetu. Należy odsunąć w czasie dyskusje i wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii od Pola do Stołu. 

Komisarz potwierdził, że Komisja Europejska będzie monitorowała rynek i ceny. Podkreślił, że jest to kryzys bez precedensu i wiele sektorów jest tym kryzysem dotkniętych. Wojciechowski mówił też, że rolnictwo musi się rozwijać. 

- Musimy zabezpieczyć potrzeby żywieniowe Europejczyków, a nadwyżki produkcji, naszej wysokiej jakości żywności, wyeksportować - powiedział. 

Podkreślił, że po zakończeniu pandemii planowane jest wznowienie działań w zakresie promocji europejskiej żywności. 


Niewykorzystany PROW na pomoc w walce z koronawirusem


Komisarz ocenił, że największe możliwości finansowania walki ze skutkami kryzysu daje realokacja niewykorzystanych funduszy na rozwój obszarów wiejskich z II filara.  Kolejnym źródłem pomocy dla rolników ma być zwiększony limit pomocy publicznej do 100 tys. euro na jedno gospodarstwo rolne i do 800 tys. euro na przetwórnię.


Spadki cen OMP


W czasie dyskusji podkreślano też spadki cen OMP. Komisarz zobowiązał się do ponownego przeanalizowania wysokości ceny interwencyjnej OMP. Powiedział, że niezwykle ceni sobie wszelkie uwagi i sugestie COPA COGECA.


ksz, źródło: Polska Izba Mleka
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 17:47