StoryEditor

Rynek tuczników: Kolejne podwyżki

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł kolejne podwyżki na niemieckim rynku świń. U nas jednak skupujący niemrawo podnoszą cenniki twierdząc, że dochodzą do granic możliwości.
05.12.2019., 11:12h
Niemiecka cena na VEZG na poziomie 2,03 euro/kg w kl. E powinna oznaczać dla polskich hodowców przynajmniej 6,7 zł/kg żywca i nawet 8,6 zł/kg wagi poubojowej. Tak dobrze nie jest. Maksymalne stawki za żywiec obecnie sięgają 6,3 zł/kg i 8,1 zł/kg wagi poubojowej. Stawki te, choć chciałoby się aby były wyższe i tak jak na razie utrzymują się na wysokim poziomie Cen przekraczających 6 zł nie mieliśmy od lat, a ponad 2 euro/kg w kl. E na VEZG nie było nigdy. Zdaniem specjalistów są możliwości na większe podwyżki, jednak u nas widmo ASF skutecznie studzi zapędy rynku. Już docierają do nas sygnały z zachodniej Polski, że odbiorcy świń nawet z żółtych stref zbijają stawki oraz utrudniają zbyt najcięższych sztuk.

Więcej informacji cenowych - aktualne notowania cen skupu świń znajdziesz tutaj

jbr
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:48