StoryEditor

Jaka przyszłość czeka tucz nakładczy?

Import prosiąt i warchlaków w 2018 r. osiągnął poziom 7,4 mln sztuk i stanowi już 36% ubojów całkowitych - podaje ministerstwo rolnictwa, które jednocześnie podkreśla, że sytuacja cenowa na rynku jest zdecydowanie lepsza niż rok wcześniej.
20.09.2019., 14:09h
Resort rolnictwa został zapytany przez posłów Dorotę Niedzielę oraz Kazimierza Plocke o sytuację na rynku trzody chlewnej ze szczególnym uwzględnieniem wielkości tuczu nakładczego.

Lepiej niż rok temu


W odpowiedzi udzielonej w połowie sierpnia czytamy, że resort rolnictwa oceniając bieżąca sytuację na rynku trzody chlewnej wyraża optymizm, gdyż jego zdaniem jest zdecydowanie korzystniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podczas, gdy w 31 tygodniu 2019 r. cena skupu żywca wieprzowego osiągnęła poziom 5,53 zł/kg i była wyższa o 35% niż na początku roku i o 21 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r.  - Sytuacja ta jest konsekwencją pozytywnych trendów cenowych na rynku UE, głównym rynku eksportowym dla polskiej wieprzowiny. Ożywienie na rynku trzody chlewnej utrzymuje się w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na wieprzowinę ze strony rynku chińskiego przy jednoczesnym ograniczonym wzroście produkcji na rynku unijnym w związku z redukcją pogłowia w kilkunastu państwach członkowskich UE. W okresie styczeń – maj 2019 r. eksport wieprzowiny z UE do Chin wzrósł o 42% - napisano w odpowiedzi na interpelację.

Rośnie...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 16:32