StoryEditor

Rynek trzody: Nieoczekiwany zwrot w cenach skupu!

W obliczu niewielkiej podaży tuczników i wszechobecnych informacji o ssaniu na europejską wieprzowinę ze strony chińskich i japońskich odbiorców w ostatnią środę VEZG opuściło ceny tuczników w Niemczech aż o 6 eurocentów do poziomu 1,77 euro/kg w klasie E.
12.07.2019., 12:07h
Oczywiście w ślad za tym, krajowe podmioty skupowe także przycięło stawki. W zasadzie na długo przed tą obniżką w naszym kraju cenniki opiewały na stawki uwzględniające wspomnianą korektę cen. Niestety to naszym skupującym nie wystarczyło i w ostatni czwartek skorygowali cenniki o kolejne 20-25 groszy/kg żywca czy wagi poubojowej.

W ten sposób ceny maksymalne za tuczniki fermowe spadły do 7,2 zł/kg w kl. E i ok. 6,8 zł/kg w klasie E w przypadku cenników na tuczniki w mniejszych partiach. W rozliczeniach za żywiec stawki za tuczniki skupowe spadły zatem poniżej 5 zł/kg netto, a ceny za maksymalne obniżono do 5,5 zł/kg netto.

Obniżka ta według specjalistów wynika z sezonowego spadku popytu na wieprzowinę u naszych zachodnich sąsiadów. Okres wakacyjny sprawia, że obywatele Niemiec przemieszczając się na południe Europy w swoim kraju kupują mniej mięsa. Stąd mniejszy popyt.

Jednak z drugiej strony mówi się o tym, iż niemieckie ubojnie ograniczają przerób ze względu na brak surowca. Do tego teraz dochodzi jeszcze spadek masy ubijanych zwierząt. Jednocześnie nieoficjalnie są sygnały, iż redukcja cen jest chwilowa i ma służyć jedynie tańszemu uz...
Pozostało 20% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:12