Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski przedłużony do 15 września br.?

Obrazek

Dziś kończy się zakaz importu z Ukrainy niektórych produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika) do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Jeszcze w sobotę podczas Krajowych Dni Pola 2023 w Sielinku minister Robert Telus i komisarz Janusz Wojciechowski wyrażali nadzieję, że zakaz zostanie wydłużony. Dziś rano szef MRiRW poinformował o nowym projekcie, który zakłada przedłużenie zakazu importu do 15 września br.

Bartłomiej Czekała5 czerwca 2023, 10:56
Minister Rolnictwa Robert Telus poinformował na swoim Twitterze, że otrzymał projekt unijnego rozporządzenia, które przedłuża zakaz importu 4 produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przyp. red.) do 5 krajów przyfrontowych UE do 15 września br. Jest to projekt, ale finalna decyzja ma zapaść dziś wieczorem w Brukseli.

Jeszcze sobotę podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku, gdzie szef MRiRW gościł razem z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim obaj Panowie wyrażali nadzieję, że Komisja Europejska przyjmie wszystkie argumenty, które 5 krajów przyfrontowych w tym Polska przedłożyły w Brukseli. Liczono na przedłużenie zakazu o kolejny rok. Jeżeli dziś wieczorem to rozporządzenie zostanie przyjęte, to zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika zostanie wydłużony o 3 miesiące. Wówczas w okresie żniw pszenicy i rzepaku te produkty nie będą mogły być importowane do Polski.

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)