StoryEditor

Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski przedłużony do 15 września br.?

Dziś kończy się zakaz importu z Ukrainy niektórych produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika) do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Jeszcze w sobotę podczas Krajowych Dni Pola 2023 w Sielinku minister Robert Telus i komisarz Janusz Wojciechowski wyrażali nadzieję, że zakaz zostanie wydłużony. Dziś rano szef MRiRW poinformował o nowym projekcie, który zakłada przedłużenie zakazu importu do 15 września br.
05.06.2023., 10:06h
Minister Rolnictwa Robert Telus poinformował na swoim Twitterze, że otrzymał projekt unijnego rozporządzenia, które przedłuża zakaz importu 4 produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przyp. red.) do 5 krajów przyfrontowych UE do 15 września br. Jest to projekt, ale finalna decyzja ma zapaść dziś wieczorem w Brukseli.

Jeszcze sobotę podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku, gdzie szef MRiRW gościł razem z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim obaj Panowie wyrażali nadzieję, że Komisja Europejska przyjmie wszystkie argumenty, które 5 krajów przyfrontowych w tym Polska przedłożyły w Brukseli. Liczono na przedłużenie zakazu o kolejny rok. Jeżeli dziś wieczorem to rozporządzenie zostanie przyjęte, to zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika zostanie wydłużony o 3 miesiące. Wówczas w okresie żniw pszenicy i rzepaku te produkty nie będą mogły być importowane do Polski.Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 10:10