Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Będą dopłaty za zaolejenie rzepaku?

Obrazek

– W zeszłym roku tak naprawdę po raz pierwszy zaobserwowaliśmy, że wyprodukowany przez nas rzepak nie miał odpowiedniej zawartości oleju – mówił Juliusz Młodecki, Prezes KZPRiRB podczas debaty na XIII Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Dziś wiemy, że był to problem nie tylko pogody, a przede wszystkim braku wody, ale także zbyt późnego zastosowania pierwszej dawki azotu, tj. dopiero 1. marca.

dr Maria Walerowska24 stycznia 2020, 15:04
Podczas gdy wegetacja zaczęła się tak naprawdę już w lutym i rośliny głodowały. Efektem była zdecydowanie mniejsza MTN, co odbiło się na zaolejeniu poniżej wymaganych 40%. Odbiło się to na kieszeni rolników, ponieważ skupujący obniżali jego cenę.

– Trzeba mieć świadomość, że wyprodukowany przez nas rzepak konkuruje z innymi roślinami oleistymi, czyli olejem z palmy oleistej czy z olejem z soi. Nie przeskoczymy poziomu pewnych kosztów produkcji, które ponosimy, ale możemy konkurować jakości. Jest ona dla nas priorytetem, a jej wyznacznikiem jest m.in. zawartość oleju – podkreślał Juliusz Młodecki.

– Największe problemy z olejeniem były z plantacji zbieranych najwcześniej, późniejsze dostawy były już w miarę stabilne – mówił Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.
Problem jest innej natury, producentom trudno pogodzić się z tym, że kontrakt na surowiec jest tak skonstruowany, że za zbyt niskie zaolejenie są potrącenia, lecz nie ma premii za wyższy poziom tego parametru.

– W tym sezonie część dostawców zdecydowała się na umowy na warunkach niemieckich, tj. z dopłatą za zaolejenie. Za każdy 1% powyżej 40% zaolejenia jest 1,5% dopłaty. Jeśli cena rzepaku np. będzie na poziomie 1600 zł/t, a średnie zaolejenie zbadane w punktach skupowych będzie na poziomie 42%, oznacza to ok. 50 zł różnicy w cenie – na niemieckich warunkach cena wyniesie 1550 zł/t, a na krajowych – 1600 zł/t. Jeśli rolnik dostarczy rzepak o zaolejeniu 43% to jest 1,5% do przodu. Jesteśmy przygotowani na podpisywanie takich także w tym sezonie. Proponowaliśmy już wcześniej producentom takie rozwiązanie, ale nie było większego zainteresowania – podkreślała Anna Bykowska z ADM Szamotuły. mwal


1 z 4
Minister Kamiński otworzył XIII Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Minister Kamiński otworzył XIII Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

2 z 4
Juliusz Młodecki podkreślał, że musimy konkurować jakością surowca.

Juliusz Młodecki podkreślał, że musimy konkurować jakością surowca.

3 z 4
Anna Bykowska z ADM Szamotuły przedstawiła oczekiwania  zakładów tłuszczowych.

Anna Bykowska z ADM Szamotuły przedstawiła oczekiwania zakładów tłuszczowych.

4 z 4
Dr hab. Witold Szczepaniak przedstawił przyczyny niskiego zaolejenia rzepaku w zeszłym sezonie.

Dr hab. Witold Szczepaniak przedstawił przyczyny niskiego zaolejenia rzepaku w zeszłym sezonie.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)