StoryEditor

Jak dobierać gatunki do siewu współrzędowego z rzepakiem?

Siew międzyplonu po zbożu, a przed rzepakiem, zwłaszcza w takim roku jak obecnie, czyli po późnych żniwach nie ma większego sensu. Alternatywą jest siew w łan zboża, o czym pisaliśmy w numerze 8/2025. Kto tak nie zasiał międzyplonu, lepiej aby skupił się na walce mechanicznej z samosiewami zbóż.

06.08.2025., 08:00h

Druga możliwość wzbogacenia bioróżnorodności pola to siew rzepaku z rośliną towarzyszącą, czyli tzw. siew współrzędowy. Pokazywaliśmy już na łamach top agrar Polska przykłady rolników, którzy tak sieją i uzyskują nie tylko ochronę gleby, ale większe plony, a czasem nawet dodatkowy plon z pola w postaci zielonki koniczyny. Poniższe zalecenia obejmują siew z gatunkami potencjalnie wymarzającymi.

Jak zasiać współrzędowo?

Siew współrzędowy rzepaku wykonuje się na kilka sposobów technicznych, np.:

  • siew na dwa razy siewnikiem rzędowym – czyli jako pierwsze sieje się nasiona wymagające głębszego umieszczenia nasion, np. bobik lub groch;
  • siew na dwa razy siewnikami rzędowym i rzutowym – pierwsze sieje się zwykle nasiona drobne siewnikiem rzutowym, np. pod agregat uprawowy, a następnie rzepak siewnikiem rzędowym;
  • siew na dwa razy, z czego siew międzyplonu następuje dopiero po wschodach rzepaku (w fazie BBCH 10–12), a rzepak siany był w szersze międzyrzędzia;
  • siew w jednym przejeździe – siewnikiem rzędowym sieje się rzepak, a zamontowanym na np. przednim TUZ siewnikiem rzutowym nasiona drobne międzyplonu;
  • siew w jednym ...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński – rolnik, redaktor, a przy okazji dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą uprawą roli i roślin, głównie rolniczych, ale także z racji nauki w szkole średniej gatunków ogrodniczych. Z urodzenia rolnik, a z wykształcenia specjalista w zakresie ochrony roślin (5-letnie studnia akademickie i podyplomowe). W kręgu jego największych zainteresowań leżą takie gatunki jak: zboża, rzepak, kukurydza, ziemniak i strączkowe. Ostatnio pogłębia swoją wiedzę dotyczącą uprawy i ochrony soi i słonecznika. Oprócz tego zajmuje się kwestiami nasiennictwa, hodowli roślin, nawożenia oraz glebą, w tym jej żyznością. Jest pomysłodawcą, głównym redaktorem oraz współautorem cenionych w środowisku rolniczym innowacyjnych i wznawianych Atlasów: chorób, szkodników, chwastów i objawów fizjologicznych. Oprócz tego stworzył serię poradników „Przewodnik polowy” i „Fazy rozwojowe”. W redakcji „top agrar Polska” od 2006 r. Na łamach tego miesięcznika i portalu topagrra.pl, a ostatnio także innych tytułów AgroHorti Media, jest autorem setek artykułów i reportaży o tematyce uprawy roślin, a także rolniczych tematów interwencyjnych i śledczych. Uczestniczy także w realizacji testów oraz publikacji ich wyników. Jest współorganizatorem i prowadzi wydarzenia dla rolników, m.in. forum, seminaria czy warsztaty. W pracy zawodowej kieruje się własnym wieloletnim doświadczeniem, czerpie naukę z wiedzy innych, w tym naukowców z Polski i ze świata (Niemcy, Francja, USA), a także rolników. Otwarty na różne poglądy, także rewolucyjne, na które jednak spogląda krytycznie i szuka „dziury w całym”. Interesuje się historią, w tym najnowszą historią rolnictwa i jej wpływem na kształt obecnego świata, losami rodzin rolniczych. Hobbistycznie uprawia ogród, a oprócz tego interesuje się szeroko pojętą fantastyką – od twardego SF po humorystyczne Fantasy. Od XX wieku żonaty, dwóch dorosłych synów.
Obszary specjalizacji: ochrona roślin, nawożenie, gleba, uprawa roli, nasiennictwo, hodowla roślin, uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, strączkowe, w tym soja, słonecznik, gatunki ma międzyplon.
Kontakt: [email protected]
https://www.linkedin.com/in/tomasz-czubi%C5%84ski-990392225/

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2026 18:27